Gider Borusu Nasıl Açılır?

Gider borusu nasıl açılır? Gider borusu zamanla tıkanabilir. Basit tıkanıklıklarda evdeki malzemeler gider borusu açma için iş görür. Pekiş nasıl? Lavabo gider borusu kokusu nasıl giderilir? Lavabo gider temizleyici olarak ne kullanılabilir? İşte cevaplar.

Gider borusu birazcık tıkanınca suyun yavaş yavaş akmasını görmezden gelmeye çalışırız. Fakat kendi kendine açılma ihtimali yoktur. Yine de tamamen tıkanana kadar bekleme eğilimindeyizdir. Yavaş yavaş kötü koku oluşmaya başlar. Zamanla da lavabo tamamen tıkanır. Artık gider borusu açma zamanı.

Tesisattaki büyük sorunlar için bir profesyonelden yardım almamız gerekir. Oysa basit tıkanıklıklarda buna ihtiyacınız yok. Bunun için basit malzemeler yeterli olur. Bir lavabo açıcı almak zorunda bile değiliz. İşte o sihirli malzemeler: Sirke, karbonat ve lavabo teli.

Gider borusu açma
Gider borusu açma

Tıkalı Gider Borusu Nasıl Açılır?

Tıkalı Banyo Lavabosu Nasıl Açılır?

Banyo lavabosu tıkayan şey genellikle saçlarımızdır. Maalesef dökülen saçlarımız hem canımızı sıkar, hem de lavabomuzu tıkar. Üstelik laboda bir gider kapağı kullanmıyorsak da işler daha da kötüleşebilir. Her duştan sonra dökülen saç tellerini atmak gerekir. Fakat genellikle bunu ihmal ederiz. Peki bu durumda ne yapabiliriz?

Yapılacak şey basit. Bir lavabo teli edinmek. Uzun metal bir çubuk da işimizi görür. Çubuğu lavaboya sokup tüm kılları oradan çıkarmalıyız. Aksi durumda lavabomuz açılmaz. Tüm kıllardan kurtulduğumuzdan emin olana kadar bu işlemi tekrarlamalıyız. Saç telleri eritilemediği için başka bir çözüm yolu yok. Bu işlem bittikten sonra tıkalı gider borusu sorunumuz da bitmiş olacak.

Tıkalı Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Burada sadece mutfak giderinden değil, aynı zamanda banyo giderinden de bahsedeceğiz. Sabun artıkları, saç telleri, mutfak lavabosunda ise yemek artıkları ile karşı karşıyayız. Haydi işe koyulalım.

Üç bardak su kaynatalım ve kaynak suyu tıkalı lavaboya dökelim. Tıkalı lavaboya bir bardak karbonat dökelim. Lavaboyu bu şekilde bir saat bekletelim. Bir kapta yaklaşık üç bardak beyaz sirkeyi kaynatalım. Kaynar beyaz sirkeyi karbonatla beklettiğimiz lavaboya dökelim. Sirke ve karbonat reaksiyona girecektir. Bu, bizim için iyiye işaret. Son olarak üç bardak daha kaynar su dökelim. Lavabomuzun açıldığını göreceğiz. İşte bu kadar kolay.

Gider Borusu Açma Nasıl Yapılır?

Doğru teknikleri kullanarak tıkalı gider borusu sorununda kurtulabiliriz. Bunun için şu aşamaları adım adım takip edelim. Gider borusu nasıl açılır?

 1. İki litre suyu kaynatalım.

  İki litre (8 bardak) suyu ölçün ve bir tencereye dökün ve ocağınızın üzerine koyun. Suyu ısıtmak için su ısıtıcısı veya elektrikli su ısıtıcısı da kullanabilirsiniz.

 2. Suya bulaşık deterjanı ekleyin.

  Üç yemek kaşığı bulaşık deterjanı kaynarken suyla karıştırın. Ardından ocağın altını kapatın ve tencereyi dikkatlice kaldırıp gidere götürün. (Bu işlemi karbonat ile de yapabilirsiniz.)

 3. Suyu gidere dökün.

  Tencereyi veya su ısıtıcısını dikkatlice eğin, böylece su gidere aksın. Plastik borularınız varsa, kanalizasyona dökmeden önce suyu dört ila beş dakika soğumaya bırakmalısınız.

 4. Gideri musluktan akan sıcak suyla yıkayın.

  Kaynar su bittikten sonra musluğunuzu en yüksek sıcaklıkta açın. Suyun kolayca gidip gitmediğini izleyin. Gider açıldıysa su kolayca akmalıdır. Eğer henüz açılmadıysa işlemi tekrarlamak gerekir.

Lavabo Gider Borusu Kokusu Nasıl Giderilir?

Gider borusu kokusu
Gider borusu kokusu

Gider Borusu Kokusu Nasıl Geçer?

Giderimiz bir tıkanma olmamasına rağmen kötü koku yayıyor da olabilir. Muhtemelen için küf oluşmuştur. Kötü kokudan kurtulmak çok kolay. Yarım bardak beyaz sirkeyi yavaşça gidere dökelim. Biraz bekleyelim.Beyaz sirke küfü yok edecektir. Ardından soğuk su akıtabiliriz.

Daha kötü bir koku geliyorsa muhtemelen iş daha zordur. Kanalizasyon kaynaklı bile olabilir. Bu durumda bir tesisatçıdan yardım almamız gerekir. Hatta apartmandaki diğer dairelere de koku olup olmadığını sormalıyız. Onlarda da sorun varsa belediyeden yardım isteyebiliriz. Kanalizasyon kaynaklıysa belediyeden yardım almak gerekir. Lavabo gider borusu kokusu bu şekilde giderilebilir.

Çöp Öğütücüsü Kokusu Nasıl Geçer?

Bazı lavabolarda çöp öğütücüsü kullanılmaktadır. Tıkalı olmadığı halde bu apart da koku yayabilir. Bu durumda da yapılacak şey basit.

Çeyrek fincan karbonat ile yarım fincan limon suyunu karıştırıp bir macun elde edelim. İnce kıvamlı bir mavun olacaktır. Macunu çöp öğütücülü lavabo giderine dökelim. Bir süre bekleyelim. Karbonat gider temizlik işlevi görecektir, limon da güzel koku oluşturur. İşte bu kadar.

Tıkanmaması İçin Lavabo Nasıl Temiz Tutulur?

Lavabo gider temizleyici
Lavabo gider temizleyici

Lavabolarımızı temiz tutmanın en iyi yolu, giderlerimizi temiz tutmaktır. Tıkanma sorunu yaşamamak için lavaboyu temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Peki nasıl?

Lavabo Gider Temizleyici

Gider Borusu Temizleyici

Banyo giderlerini temizlemek için sıradan sofra tuzu çok etkili olabilir. Banyo giderimize en az bir çorba kaşığı tuz ve ardından yarım bardak sade beyaz sirke dökelim. Bir saat bekleyelim. Ardından, gevşemiş maddeleri giderden temizlemek için sıcak su akıtalım. En iyi sonucu elde edebilmek için bu işlemi iki kez tekrarlayalım.

Çamaşır Suyu

Sofra tuzu temizleme solüsyonunu kullandıktan sonra, başka bir tıkanmayı önlemek için temizliği sürdürmek önemlidir. Bunu yapmak için zaman zaman lavaboya biraz çamaşır suyu dökelim. En az bir saat bekleyelim (ne kadar uzun olursa o kadar iyi). Ardından gidere su dökelim.

Yağ Çözücü

Mutfak lavabosu giderinde biriken yağ, sıvı bulaşık deterjanı ve bol miktarda kaynar su ile giderilebilir. Ocağa büyük bir tencere su koyalım ve kaynatalım. En az bir çorba kaşığı bulaşık deterjanını doğrudan gidere dökelim. Kaynayan suyu azar azar gidere dökelim. Kaynar su, yağ birikintilerini eritirken, deterjan yağıçözemey yardımcı olur. Yağ sorunu yaşamamk için bu işlemi hafta iki üç kez yapmalıyız.

Sıcak Su

Haftada bir kez mutfağımıza ve banyo lavabosuna sıcak su dökmek çok işe yarar. Mutfak lavabosu için sıcak su, hafif yağ birikintilerinin erimesine ve akıp gitmesine yardımcı olacaktır. Banyo giderleri çok sıcak sudan faydalanır çünkü kalıntıları giderebilir.

Soğuk Su

Çöp öğütücümüzü çalıştırırken, gidere bol miktarda soğuk su akıtmalıyız. Soğuk su, yağ kalıntılarını katılaştırır. Böylece çöp öğütücü bu kalıntıları parçalara ayırabilir. Aynı zamanda sıcak su da dökerek kalan kalıntılardan kurtulabiliriz.

Gider borusu nasıl açılır sorusunun cevabı bu şekildeydi. Bu yöntemleri kullanarak tıkalı lavaboyu açabiliriz. Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu