Giysi Dolabı Ölçüleri Nasıl Hesaplanır?

Dolabı yerleştirmek istediğiniz alandaki yer, tavan ve duvarlardaki ölçü farklılıkarı dolabınızın tam olarak yerine oturmasını engelleyebilir. Bu açıdan, dolabı yerleştirmek istediğiniz alanda dolabınızın sığabileceği maksimum genişlik, yükseklik ve derinlik ölçülerini bulmalısınız.

Dolabınızı monte edebilmek için dolap genişliğinden en az 10 cm daha geniş bir alana ihtiyacınız vardır. Dolabınızı bir oda içinde monte edecekseniz, dolabınızı oda içinde odadan en az 10 cm daha dar bir bölüme yerleştirebilirsiniz. Ya da başka bir deyişle, dolabınız odadan 10 cm daha dar olmak zorundadır. Bu yöntem mümkün değilse, ya da dolap kenarlarında daha az boşluk kalmasını istiyorsanız, dolabınızı en az 2 ayrı ünite olarak tasarlamalı ve montajdan sonra yan yana yerleştirmelisiniz. Her durumda dolabınızın etrafında en az 1-1.5cm boşluk kalmalıdır.

Ölçü Alma

Dolabı yerleştirmek istediğiniz alanı belirleyin.

Zeminde süpürgelik ve tavanda kartonpiyer bulunup, bulunmadığına dikkat edin. Duvarlarda, yerde ve tavanda ölçülerinizi etkileyebilecek kolon, kiriş, pencere, pervaz, radyatör vb. çıkıntıların bulunup bulunmadığına dikkat edin. Varsa, ölçüleri bu çıkıntıları dikkate alarak hesaplayın.

Dolap derinliğini göz önünde bulundurarak, her bir ölçüyü en arkada (arka duvara yakın) ve dolap derinliği kadar önde (örneğin dolap derinliği 60cm ise, arka duvardan 60cm önde) olmak üzere 2 değişik pozisyonda alın. Bu ölçülerden hangisi küçükse o ölçüyü dikkate alın. Daha büyük olan ölçüyü dikkate almayın.

Maksimum genişlik, yükseklik ve derinlik ölçülerinizi belirlemek için aşağıdaki noktalara dikkat edin.

Genişlik

Alt, orta ve üst olmak üzere 3 değişik yükseklikte genişlik ölçüsü almalısınız.

Alt

 • Yerde süpürgelik olup olmadığına dikkat edin.
 • Dolabınız ayaklıysa ve ayak yüksekliği süpürgelik yüksekliğinden fazlaysa, duvardan duvara ölçü alabilirsiniz.
 • Dolabınız bazalıysa, dolabınızı yerleştireceğiniz bölümde süpürgeliği kesip çıkaracaksanız, yine duvardan duvara ölçü alabilirsiniz. Dolabı yerine yerleştirmek için süpürgeliklerin tamamını söküp, dolabı yerleştirdikten sonra ön tarafta kalan bölümü yeniden monte etmeniz gerekebilir.
 • Süpürgeliği kaldırmayacaksanız, yerde süpürgelikten süpürgeliğe en dar ölçüyü almalısınız. Bu durumda dolabınız ile duvar arasında süpürgelik kalınlığı kadar boşluk kalacaktır.
 • Ölçüyü en arkada ve dolap derinliği kadar önde olmak üzere 2 noktada almayı ve bu ölçülerden küçük olanı not etmeyi unutmayın.

Orta

 • Duvardan duvara ölçü alabilirsiniz. Ölçüyü en arkada ve dolap derinliği kadar önde almayı ve bu ölçülerden sadece küçük olanı not etmeyi unutmayın.

Üst

 • Kartonpiyer olup olmadığına dikkat edin. Kartonpiyer yoksa, duvardan duvara ölçü alabilirsiniz.
 • Kartonpiyer varsa ve dolap yüksekliğini kartonpiyerin en alt noktasına kadar hesap edecekseniz, duvardan duvara ölçü alabilirsiniz. Bu durumda dolabın üstünde kartonpiyer yüksekliği kadar bir boşluk kalacaktır.
 • Kartonpiyer varsa ve dolap yüksekliğinin tavana kadar olmasını istiyorsanız, üst ölçüyü tavanda kartonpiyerden katonpiyere en dar ölçü olarak almalısınız. Bu durumda, dolabın yanlarında kartonpiyer genişliği kadar boşluk kalacaktır.
 • Her iki durumda da arkada ve önde ölçü alıp, bunlardan sadece küçük olanı not etmeyi unutmayın.

Yükseklik

Sağ, orta ve sol olmak üzere 3 noktada yükseklik ölçüsü almalısınız.

Sağ ve Sol

 • Kartonpiyer varsa, bir önceki bölümde vermiş olduğunuz kararı dikkate almalısınız. Kararınıza göre, yüksekliği ya tavana kadar, ya da kartonpiyerin alt sınırına kadar ölçmelisiniz. Yine, ölçüleri arkada ve dolap derinliği kadar önde alıp, küçük olan değeri not etmeyi unutmayın.

Orta

 • Kartonpiyer varsa ve yüksekliğin kartonpiyere kadar olmasına kara vermişseniz ORTA ölçüyü almanıza gerek yoktur. Dolabınız tavana kadar olacaksa, orta bölümde yerden tavana yükseklik ölçüsünü önde ve arkada olmak üzere ölçün ve küçük olan değeri not edin.
 • Sağ, sol ve orta için belirlediğiniz ölçüleri karşılaştırın ve bu ölçülerden hangisi en küçükse MAKSİMUM YÜKSEKLİK ölçüsü olarak bu ölçüyü not edin. Dolabınızın yerine rahatlıkla yerleştirilebilmesi için 1-1.5cm aralık bulunması gerekmektedir. Bulmuş olduğunuz maksimum yükseklik ölçüsünden 1-1.5cm çıkartın ve bu ölçüyü dolabınızın YÜKSEKLİK ölçüsü olarak belirleyin.

Derinlik

Dolabınızı yerleştirebileceğiniz en arka noktadan, istediğiniz derinlik ölçüsünde öne doğru yer, tavan ve duvarları kontrol edin. Dolabınızı düzgün bir kutu olarak düşünün ve istediğiniz derinlik ölçüsünde kolon, kiriş, pencere, pervaz, radyatör gibi herhangi bir engel bulunup bulunmadığına bakın. Herhangi bir engel bulunmuyorsa istediğiniz derinlik ölçüsünü not edin. Eğer bir engel bulunuyorsa, genişlik, yükseklik ve derinlik ölçülerini gerektiği gibi değiştirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu