Giysi Dolaplarında Bahar Temizliği

Bahar geliyor, giysi dolaplarında bahar temizliği vakti. Yavaş yavaş kışlıkların kaldırılıp dolaplarda mevsimlik giysilere yer açma zamanı geldi.

Peki bahar temizliği sırasında montlar, botlar, kışlık giysiler nasıl kaldırılmalı ve nasıl muhafaza edilmelidir?

Giysiler

Giysi dolabı

Giysi dolabını tamamen boşaltın. Giysileri havalandırın ve güneş görmelerini sağlayın. Yün kazaklarını ve paltolarınızı plastik askılarda değil de içine elyaf konmuş askılarda saklayın. Böylece iz oluşmaz. Giysileri giysi torbalarına koyun. Giysilerin uzun süre kapalı kalmalarından dolayı oluşabilecek kokuyu engellemek için giysi torbasına kese içinde güzel kokulu bitkiler koyabilirsiniz. Giysilerin güvelenmemesi için bir keseye sandal ağacı bitkisi koyabilirsiniz.

Deri montlar, der ceketler

Deri ceket

Deri montları da sert askılara asmayın. Kaldırmadan evvel deri mont ya da ceketleri nemli bir bezle silin. Daha sonra kurutun. Temiz bir beze çok az gliserin dökün ve deri montunuzu bu bezle silin. Deri, yağı hemen emecektir. Böylece deri ceketinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Ardından deri ceketinizi giysi torbasına koyabilirsiniz.

Çizmeler ve botlar

Deri ayakkabı

Çizme ve botlarınızı bir sonraki yıl da sağlam şekilde bulabilmek için önce temiz bir bezle silin ve güzelce kurulayın.  Çizmelerin ve botların altını karbonatlı suyla silin. Bot ve ayakkabılarınızı naylon torbalarda saklamayın. Ayakkabılar naylon torbalarda nefes alamaz. Ayakkabılarınızı şekilleri bozulmasın diye karton kutularda ya da nefes alabilsinler diye bez torbalarda saklayın. İçlerine de kağıt koyun.

Yorganlar ve battaniyeler

Battaniye

Havalar ısınmaya başladı, yorganlar ve battaniyelerin mevsimi geçiyor. Yorgan ve battaniyelerini makinede yıkayın. Yıkarken çamaşır makinesinin yıkama gözüne yorgan ve battaniyeler yumuşacık olsun diye gliserin; yorgan ve battaniyelerin içindeki mikroplar yok olsun diye biraz karbonat koyun. Yorgan ve battaniyelerinizi güneşte kurutun. İyice kuruduktan sonra hurçlara koyduğunuzu yorgan ve battaniyeleri kaldırabilirsiniz. Yer kaplamamaları için vakumlu poşet de kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu