Giysi Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Yatak odanızdaki kalabalıktan sıkılıyor ve bir giyinme odasına ihtiyaç duyuyorsanız, kullanmadığınız küçük bir odayı giyinme odası olarak dekore edebilirsiniz.

Kullanmadığınız bir odanın yanı sıra mevcut yatak odanızda da küçük bir giyinme köşesi oluşturabilirsiniz. Böylece kullanışlı bir dolap düzenine kavuşabilirsiniz.

FEATHER & GILL ARCHITECTS
Görsel: Feather&Gill Architects

Giysi Odası Dekorasyonu

Giyinme odası için büyük alanlardan ziyade iyi planlanmış bir alana ihtiyaç duyarsınız. Küçük bir alan bile gayet işlevsel hale getirilebilir. Çekmece, askı ve raftan oluşan kombinasyon ile fonksiyonel bir giyinme odası oluşturmak mümkün.

Yerleşim

İlk seçeneğiniz yatak odası ile bağlantılı açık giyinme odası modelidir. Bunun için geniş bir yatak odanız olması gerekir. Mekanı bölmek için paravan kullanabilir ya da dolabınızı uygun şekilde konumlandırabilirsiniz. Yatağınızı, odanın ortasına alıp, yatak başınızın arkasında giyinme bölümü hazırlayabilirsiniz.

Gregory Phillips Architects
Görsel: Gregory Phillips Architects

Yatak başına, dolabınızı yerleştirerek, her iki taraftan da girilebilen açık bir giyinme bölümü hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde, yatak odanızı daha ferah ve pratik biçimde düzenlemiş olursunuz.

Yatağınızı odanın ortasına yerleştirmeye alternatif olarak, odanızın uygun bir köşesine, dekoratif bir paravan yerleştirebilirsiniz. Odanızda istediğiniz bir köşeyi, paravan yardımıyla, odadan ayırarak giyinme bölümü yaratabilirsiniz. Bu şekilde bir köşe hazırlamak için, duvarlarda açık raf sistemi kullanmanız doğru bir seçim olacaktır. Aksi takdirde, büyük bir dolap ve paravan, odanızda kalabalık bir görüntüye neden olabilir.

Küçük bir odanız varsa burayı raflar ve gerekli üniteler ile giyinme odası haline getirebilirsiniz. Bu alan yatak odasından bağımsız bir oda olabileceği gibi, yatak odasına bağlı bir iç oda da olabilir.

Dolaplar, Raflar

California Closets - DC Metro
Görsel: California Closets – DC Metro

Giyinme odasında ihtiyacınız olan temel malzemeler; raflar, çekmeceler ve asma raylardır. Raflarınızı giysi koymak için kullanabileceğiniz gibi kutu koymak için de kullanabilirsiniz. Kazak, pantolon gibi askıda durmaması gereke giysiler raflarda tutulabilir. Giysileri türlerine göre ayırarak yerleştirirseniz kolayca bulabilirsiniz.

Alanınız yeterince büyük değilse dolap kapağı olarak sürgülü kapı kullanabilirsiniz. Böylece ortada kalan alana bir puf yerleştirebilirsiniz.  Puf da giyinip soyunurken giysileri kısa süreli koyabileceğiniz bir aparat olarak kullanılabilir.

Ayna

Allen Saunders, Inc.
Görsel: Allen Saunders, Inc.

Giysi dolaplarının olmazsa olmazlarından biri aynalardır. Tek seferde tüm vücudunuzu görebileceğiniz bir ayna işlevsel olacaktır. Üstelik ayna mekana ferahlık katar.

Aydınlatma

Kingsley Belcher Knauss, ASID
Görsel: Kingsley Belcher Knauss, ASID

Evin diğer bölümlerinde olduğu gibi giyinme odalarının aydınlatması da çok önemlidir. Gün ışığı etkisi yaratan sarı tonlarında ampuller, doğru noktalardan spotlar, gereksiz yere gölge düşürmeyecek bir aydınlatma tasarımı yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu