Giysilerdeki Deodorant Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Günlük hayatta sıkça kullanılan ve kişisel bakımın da önemli bir parçası olan deodorantlar, giysilerde iz oluşmasına sebep olmaktadır.

Deodorantların yoğun şekilde kullanılması giysilerde leke oluşmasına sebep olur. Bu lekeler özellikle giysilerin koltuk altı kısmında oluşur ve bu lekeler normal yıkama ile çıkarılamayabilir. Bu sebeple lekelerin çıkarılmasında başka yöntemler denemek gerekir.

Deodorant Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Deodorant lekesini çıkarmak için birkaç yöntem var. Bunlardan birini uygulayabilirsiniz.

Elde yıkanabilen kumaşlardan birinde oluşan bir lekeyi çıkarmak için lekenin üzerine sıvı deterjan dökün. Bu şekilde yarım saat bekleyin. Ardından lekeli bölgeyi durulayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

Renkli giysilerdeki lekeyi amonyakla çıkarabilirsiniz. Bir kabın içinde eşit oranda su ve amonyağı karıştırın. Bir parça pamuğu amonyaklı suya batırın ve lekeli bölgeyi bu pamukla temizleyin. Amonyak, giysilerin renklerinin solmasına sebep olabileceğinden amonyağın ölçüsüne dikkat edilmelidir.

Bir miktar salamuralık tuz ilave ettiğiniz ılık suyla lekeli bölgeyi silebilirsiniz. Ardından lekeli giysiyi yarım saat tuzlu suda bekletin. Sonra da bol su ile durulayın.

Eşit oranda sirke ile suyu karıştırın. Lekeli giysiyi bu karışımda 1 saat bekletin. Ardından bol su ile durulayın.

Beyaz renkli giysilerdeki lekeleri çamaşır suyu ile temizleyebilirsiniz. Fakat kullanacağınız çamaşır suyunun miktarına dikkat etmelisiniz. Çamaşır suyu giysinin yıpranmasına sebep olabilir.

Beyaz renkli giysilerdeki lekeler oksijenli su ile de çıkarılabilir. Oksijenli suyla temizlenen giysiler bol su ile durulanmalıdır.

Beyaz renkli giysilerdeki lekeler alkol su karışı ile de temizlenebilir. Fakat alkol giysinin yapısına zarar verebileceğinden lekeler temizlendikten sonra giysi bol su ile durulanmalıdır.

Bu yöntemlerden biri ya da birkaçını kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu