Giysilerin Renginin Solmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Çamaşırlar yıkandıkça ve kullanıldıkça eskir ve renkleri solar. Renkliler ve siyah giysiler solgun görünür. Giysilerin renginin solmaması için ne yapılmalıdır?

Güneş ışınlarına maruz kalan giysilerin zamanla renkleri solar. Bunun yanı sıra yanlış yıkamalar da renklerin solmasına sebep olur.

Giysilerin renginin solmaması için durulama suyuna tuz katınız. Böylece yıkadığınız giysilerin renklerinin açılma riskini azaltmış olursunuz. Suyun içine sirke koyarsanız çamaşırlarınız daha yumuşak olur. Sirke aynı zamanda giysilerin renklerinin daha parlak ve canlı olmasını sağlar.

Kotların Renklerinin Solmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Yeni aldığınız kotu giymeden önce tuzlu soğuk suda bir gün boyunca bekletin. Daha sonra makinede yıkayıp giyebilirsiniz.  Bu şekilde uzun süre dış etkenlerden korumuş olursunuz.

Daha Beyaz Giysiler İçin

 • Asprin: 5 adet asprini sıcak suda çözdürerek giysileri buda bekletin.
 • Sirke: Durulama sırasında sirke kullanın.
 • Karbonat: 4 litre suya bir bardak karbonat ekleyip giysileri yıkayın.

Solgun Olmayan Renkliler ve Siyahlar İçin

 • Çay ya da kahve: Siyah çamaşırlarınızı yıkarken demlenmiş çay ya da kahve ekleyebilirsiniz.
 • Tuz: Koyu renkli giysilerinizi tuzlu suda bekletebilirsiniz.

Çamaşırların Boyanmaması İçin Ne Yapabilirsiniz?

Banyoda iki ayrı kirli sepeti bulundurarak aile fertlerinin çamaşırlarını renklerine göre ayrıştırarak atmasını sağlayarak çamaşırların boyanmasını engelleyebilirsiniz. Eğer bu mümkün olmuyorsa, makineye atmadan önce çamaşırları ayrıştırın. Sürekli çamaşır suyu kullanımı çamaşırlara zarar vermektedir.

Sararmış çamaşırları beyazlatmak için doğal yöntemler kullanmanız, çamaşırlarınızın uzun süre yıpranmadan kullanılmasını da sağlar.

Ev temizliğinde sıkça kullanılan saf sirke, çamaşır beyazlatmada da kullanılabilmektedir. Temizliğin kurtarıcılarından karbonat, çamaşır beyazlatmada da fayda sağlamaktadır. Limon suyu da doğal bir temizleyicidir.

İnatçı sarı lekeler için amonyak da kullanabilirsiniz. Yaklaşık 3-4 litrelik suya 2 çorba kaşığı amonyak ekleyin. Lekeli çamaşırı bu karışımda 15 dakika bekletin. Ardından iyice durulayın. Amonyağın ölçüsünü kaçırmayın, çamaşıra zarar verebilirsiniz.

Sararmış Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?

Oksijenli su: Çamaşır suyu içermeyen doğal bir beyazlatıcıdır. Ayrıca  dezenfektasyon ve antiseptik özelliği de bulunmaktadır. Oksijenli suyu, çamaşır makinesinin deterjan gözüne yarım bardak ekleyerek kullanabiliriz.

Limon suyu: Doğal temizleyici ve parlatıcıdır. Bulaşık ve çamaşır temizliğinde kullanılır. Limon suyunu çamaşır makinesinin deterjan gözüne en fazla yarım bardak ekleyerek kullanabilirsiniz.

Saf Sirke: Ev ve gıda temizliği dahil olmak üzere birçok yerde kullanılan sirke, sararmış beyaz çamaşırlar için önemli bir yardımcı. Bir bardak saf sirkeyi çamaşır makinesinin deterjan gözüne  dökerek hem hijyen hem de beyazlık sağlayabilirsiniz. Elde yıkama için çamaşırları saf sirke ve su karışımının olduğu bir leğende bir gece bekletip ardından yıkamak gereklidir.

Karbonat: Karbonat da tıpkı sirke gibi çok yönlü bir temizleyicidir. Sirkede olduğu gibi yarım bardak kadar karbonat, çamaşır makinesinin deterjan gözüne dökülerek uygulandığında çamaşırların beyazlamasında etkilidir. Karbonat aynı zamanda leke çıkarmada da kullanılır. Az miktar suyla karıştırıp macun haline gelen karbonatı direkt lekenin üzerine sürüp bir süre beklettikten sonra çamaşırlarımızı yıkayabilirsiniz.

Çamaşırlarla İlgili Pratik Bilgiler

 • Yeni çamaşırlarınızı yıkamadan önce sodalı veya tuzlu ılık suya batırın. Böylece apresini bozabilirsiniz.
 • Kaynattığınız suya birkaç yumurta kabuğu atarsanız beyaz çamaşırlarınızın kar gibi olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kot pantalonlarınızın renginin açılmasından şikayetçiyseniz kullanmadan önce bol tuzlu soğuk suda 12 saat bekletin. Renkleri sabitleşecektir.
 • Pas lekesinin pamuklu kumaştan çıkarılması imkansız gibidir.
 • Sentetik kumaşlardan pas lekesini çıkarmak için tuz ve limon karışımını kullanabilirsiniz. Amonyaklı suyla da silerseniz lekeler yok olacaktır.
 • Beyaz çamaşırlarınızda çay lekesi varsa, çamaşırlarınızı soğuk suyla durulayın.
 • Renkli çamaşırlarınızda çay lekesi varsa yumurta sarısını suyla karıştırarak ovabilirsiniz. Eğer leke yeniyse gliserinli suyla ovun.
 • Kırışık giysilerin kırışıklığını gidermek için, üzerine su serpip, 10 dakika bekletin.
 • Mandal izleri ütülemeyi güçleştirir. Çamaşırlarınızı mandal izi kalmayacak şekilde asın.
 • Havluların yumuşaklığını korumak için fırça kullanın.
 • Soğuk havalarda çamaşırlarınızın donmaması için çamaşırları yıkadığınız suya biraz tuz katabilirsiniz.
 • Gömlek yakalarındaki kirden şikayetçiyseniz, yıkamadan önce yakalarına sabun sürüp 15 dakika bekletin.
 • Pamuklu giysileriniz çekmemesi için ilk yıkamadan önce bir gece soğuk suda bekletin.

Siz de bu bilgiler ışığında giysilerinizi uzun süre kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

53 Yorum

 1. Kırmızı lı beyazlı gömleği var kırmızı soldu beyazı kötü oldu ne yapabilirim beyazı düzelir mi
  Ve her yıkamada soluyor

  1. Merhaba Nergis Hanım,

   Gömleğinizin kumaşını öğrenebilir miyiz?

 2. Yeni aldığım bir gömlek ve bir tsort var biri birinin rengi koyu gri dugerininde mavi lacivert arası bir renk yaklaşık 6-7 saat önce tuzlu suya bıraktım normalde bunlarin kaç saat suda kalması gerekir?

  1. Merhaba Nevzat Bey,

   Bir gece tuzlu soğuk suda bekletilip ardından makinede yıkanmalıdırlar. Giysilerin renk vermiyor olmalarına da dikkat edin. Renk veren cinsten kumaşlarsa birlikte yıkamamalısınız.

 3. Siyah renkte olan pareom denize girip çıkıp giydikten sonra rengi biraz açıldı Güneş’te bırakmadım düzelmesi için napmam gerekiyor ?

  1. Merhaba Nur Hanım,

   Tuzlu sudan etkilenmiş olabilir. Pareonuzun kumaşı boyamaya uygun ise kumaş boyası ile boyayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  2. Merhaba Nur Hanım,

   Boya sabitleyici diye bir malzeme var, ondan kullanırsanız boya kolay kolay akmaz. Fakat kumaş boyasıyla boyadığınız ürünü çamaşır makinesinde değil de elinizde yıkamanızı öneririz.

 4. Merhaba ben kadife lacivert bir pantolon aldım ılık tuzlu suda 40 dk beklettim duruladığımda kırmızı lekeler vardı ara ara sanki hipo değmiş gibi ne yapmam lazım yardımcı olabilirmisiniz

  1. Merhaba Hatice Hanım,

   Normalde tuzlu su kadifeye zarar vermez. Acaba tuzlu suyu koyduğunuz kapta önceden çamaşır suyu kalmış olabilir mi? Ya da uzun süre tuttuğunuz için de leke oluşmuş olabilir. Pantolonu çamaşır makinesinde yıkayın. Sonuç değişecek mi görmek lazım. Kolaylıklar dileriz.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Hırkanızın rengi nedir? Eğer karışık renkli değilse, boyamayı deneyebilirsiniz.

 5. Merhaba bi tişöer var pamuk kırmızı beyz yıkarken kırmıız beyzına geçmiş biraz ne yapabilirim boya akıyor elde yıkadık

  1. Merhaba Mahmut Bey,

   Renkler birbirine karışmışsa maalesef yapacak bir şey yok. Dilerseniz tişörtü tamamen başka bir renge boyayabilirsiniz. İyi güler dileriz.

 6. Merhaba,siyah bir elbisem var içimde ki kiyafetlerime rengini veriyor,yeni almama rağmen,2-3 defa yıkadım belki düzelir diye ama rengini diğer kiyafetlerime veriyor,siyah siyah oldu,hatta beyaz çamaşırımdaki o siyah leke yikadim cikmadi,ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba Elif Hanım,

   Öncelikle siyah elbisenizi diğer çamaşırlarla yıkamayıp ayrı yıkamalısınız. Maalesef renk veren giysi ise içinize renginin değişmesinden rahatsız olmayacağınız şeyleri giymenizi önerebiliriz, çünkü renk vermesi engellenemez. Fakat şu yöntemi deneyebilirsiniz. Elbiseyi her tarafı ıslanacak şekilde soğuk suya tutun. Ardından bir leğen ya da küvetin içine elbiseyi kaplayacak kadar soğuk su koyun, içine de bir tane renk sabitleyici ilave edin. Renk sabitleyiciyi aktarlardan bulabilirsiniz. Elbiseyi bu halde birkaç saat bekletin. Ardından hafifçe sıkarak asın. Kolay gelsin.

 7. Birkaç ay önce siyah pantolon aldım birkaç kez giydim ama henüz yıkamadım, renginin solmaması için yıkamadan önce tuzlu suya mı koymam lazım ve ne kadar kalmalı?

  1. Merhaba Seda Hanım,

   Dilerseniz tuzlu suda dilerseniz de aktarlarda satılan renk sabitleyiciden alıp onu ilave ettiğiniz suda bekletebilirsiniz. Yaklaşık yarım saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Kolaylıklar dileriz.

 8. Yeşil bir gömleğim var çok severek aldım ama güneşten etkilenip solmaya başladı ne yapabilirim

  1. Merhaba Adnan Bey,

   Maalesef solma durumunda yapılabilecek tek şey kumaş boyasıyla boyamaktır. Fakat bu durumda da gömlek aynı renkte olmaz.

 9. Merhaba.. mavi beyaz tişörtümüz var arkadaşlarım giydiler mavisi renk vermiş bunun ilk yıkaması nasıl olmalı ki renk vermesin

  1. Merhaba Utku Bey,

   Yıkamadan önce tuzlu soğuk suda bir süre bekletirseniz makinede yıkama sırasında renk atmasının önüne geçersiniz.

 10. Merhaba ben yeni aldigim kot elbisemi makineye atip yikadim ve rengi soldu ve beyaz dantelli detaylari var ne yapmam gerekiyor rengini nasil geri getiririm yardimci olurmusunuz acil

  1. Merhaba Kader Hanım,

   Rengi solan giysi kumaş boyası ile boyanabilir. Fakat bunun için giysinin tek renk ve desensiz olması gerekir. Kumaş boyasıyla yıkanan giysiler elde yıkanmalıdır. Bir diğer çözüm de kuru temizlemedir. Rengi solan giysileri kuru temizlemeciye verebilirsiniz. Kolaylıklar.

  1. Merhaba İbrahim Bey,

   Kotu makineden yıkamadan önce tuzlu soğuk suda bekletin. 3-4 saat bekletmeniz yeterli olur. Ardından makinede yıkayın. Her yıkamada da renkliler için uygun deterjan kullanın. Kolaylıklar dileriz.

 11. 1 ay önce aldığım okul formamı her zamanki gibi makinede yıkamıştım ancak yakasında bulunan kırmızı renk gri tişörtümün aşağısına doğru bulaşmış bu neden olur diğer 2. Tişörte olmaması için ne yapmalıyım ve çözümü var mı

  1. Merhaba,

   Yeni alınan giysiler öncelikle makinede tek yıkanmalıdır. Eğer renk veriyorsa diğer çamaşırlarla atmamakta fayda var.

 12. Merhaba,, siyah beyaz çizgili bir gömlek aldım ama siyahın beyaza bulaşacagi konusunda endiseliyim.ne yapmam gerekiyor ?

  1. Merhaba,

   Gömleği giymeden önce renk sabitleyici döktüğünüz suda bekletebilirsiniz. Ardından soğuk suyla giysiyi elde yıkayıp kurutun. Sonrasında makinede yıkayabilirsiniz. Renk sabitleyici aktarlarda satılmaktadır.

  1. Merhaba Baran Bey,

   Aktarlarda satılan renk sabitleyicilerden alın. Pantolonun sığabileceği bir kaba soğuk su doldurun, içine renk sabitleyiciyi de dökün. Pantolonu birkaç saat bu suda bekletin. Ardından çamaşır makinesinde yıkayın. Kolay gelsin.

 13. Nevresim takimimla battaniyeyi ayni anda yikayinca nevresimdeki rekler battaniyeye gecti onu nasil eski haline getirebilirim

  1. Merhaba Naz Hanım,

   Desenli kumaşlarda renk değişimi mümkün olmuyor. Maalesef sadece tekrar yıkayarak renklerin solmasını sağlayabilirsiniz. Kolaylıklar.

 14. Merhaba kumaşı ince olan kahve rengi gömleğimin koltuk altında sarı lekeler oluştu nasıl geçiririm

  1. Merhaba, beyaz sirkeli suda bir süre bekletip yıkayın. Eğer çözüm olmazsa maalesef yapacak bir şey kalmıyor. Ama dilerseniz gömleği kumaş boyasıyla boyayabilirsiniz. Kolaylıklar.

 15. Kot rengi atmaması için sayfaya uğramıştım,Pas lekesi çıkmaz gibi okuyunca ;
  pas lekesinin üzerine limon suyunu sıkıp hiç ellemeden güneşe bırakın mutlaka çıkıyor ,denediğim için paylaşayım dedim:)

 16. Kışlık kazaklarımın olduğu valiz apartmanda merdiven altında duruyordu. Apartman yıkanırken detarjanlı suyla ıslanmış ve içindeki giysilerimin de bazılari ıslanmış. Giysileri kontrol ettiğimde renginde bir açılma yoktu ama sonradan renginde açılma olur mu? Hemen yikayabilme imkanim yok.

  1. Merhaba Cansu Hanım,

   Umarız renklerinde bir açılma olmamıştır. Ama ilkten olmadıysa sonradan da olmayacaktır.

 17. Merhaba,yeni tşört aldım ve 2 kere yıkadm,rengi her yıkadğmda soldu,rengin solmaması,eskisi gibi olması için napabilirim?Teşekkürler önceden.

  1. Merhaba,

   Renk bir kere solduktan sonra geriye dönüş olmuyor. Ancak solmaması için yapılabilecekler mevcut.

 18. Merhaba satış danışmanı olarak gorev yapmaktayım yüzde 98 pamuklu yüzde 2 eleStan karisimli siyah veya lacivert pantolon sattigimiz da müşteriler siyah veya lacivert pantolon çok çabuk soluyor solmamasi için ne yapmalıyız diye soruyorlar acaba solmaması için ne tavsiye ediyim.çalışmalarınizda başarılar dilerim saygılarımla.

  1. Merhaba,

   Aldıktan sonra soğuk suya biraz sirke karıştırıp pantolonu bu suda bir saat kadar bekletsinler, ardından yıkasınlar.

 19. Merhaba siyah okul lakosumu bir kez yikadim ve rengi acildi bir cok yorum okudum ama tam olarak ne yapmam gerekiyo renginin bidaha acilmamasi icin

  1. Merhaba,

   Siyah giysilerde renk sorunu çok oluyor. Siyahları ayrı şekilde ve siyahlar için uygun deterjanla yıkamakta fayda var.

 20. Merhaba, northface marka montum (yagmurluk cinsi doku) gunes isinlarindan dolayi renginde bozarma meydana gelmis acaba ne yapilabilir bir fikriniz var midir? Tesekkur ederim

  1. Merhaba,

   O tip kumaşların renklerinde açılma olduğunda geri dönüşü olmuyor maalesef.

  1. Merhaba Habibe Hanım,

   Koyu renkli çamaşırlar için uygun çamaşır deterjanı kullanmalısınız. Aktarlarda renk sabitleyiciler satılmaktadır. Yıkma sırasında bunlardan kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu