Giysilerinizdeki Tüylerden Kurtulun

Giysilerde örme ve dokuma kumaşlarındaki ipliklerden dolayı tüylenme oluşabilir. İlk kez giydiğiniz bir giysi de bile tüylenme ile karşılaşabilirsiniz.

Giysilerin başka giysilerle temas eden bölümlerinde, pantolon ağ ve arka kısmında, kol ve dirsek bölümünde sürtünmeden dolayı tüylenme ve tiftiklenme meydana gelir. Tüylenme ve tiftiklenmeyi önlemek için bazı yöntemler vardır.

Tüylenme Nasıl Önlenir?

Tamamen önlemek mümkün değilse de, tüylenmeyi kullanım ve yıkamada dikkatli olarak geciktirebilirsiniz. Paltolar içinde yer alan fermuar ve etiketle diğer giysilere sürtündüğünden tüylenmeye sebep olur. Çantalarda sürekli temas ettikleri kısımlarda tüylenme yaparlar. Bu eşyları kullanırken dikkat etmeniz gerekir. Örneğin etiketleri kesebilirsiniz.

Tüylenmeyi geciktirmek için yıkama sırasında makineye çok fazla giysi, deterjanı da az koymayın. Deterjan, giysilerde kayganlık bıraktığından sürtünmeyi azaltır. Yünlüler daha çok tüylenirler. Yünlüleri sıvı deterjanla ve yünlü programda yıkayın.

Kazak, pantolon ve paltolarınızdaki tüylenmeyi temizleyebilirsiniz.

Tüylenme Nasıl Temizlenir?

Giysilerdeki tüylenmeyi jiletle temizleyebilirsiniz. Giysinizi sert ve düz bir zemine koyun. Elinizle giysinin temizlenecek kısmını gerdirin ve yukarıdan aşağıya doğru jiletleyin. Bu işlem sırasında giysiye zarar vermemeye dikkat edin.

Temizleme için koli bandı da kullanabilirsiniz. Güçlü yapışkanı olan koli bandını giysiye yapıştırıp çekerek tüyleri temizleyebilirsiz. Fakat bu işlem uzun süredir tüylenmiş bir giyside işe yaramyacaktır.

Bu yöntemlerin dışında giysilerdeki tüylenmeyi temizlemek için özel ürünler bulunmaktadır. Tüy temizleme aleti, kazak tüyü alma makinesi, kazak tüy ve tiftik temizleme aletiyle de giysilerinizdeki tüylerden kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemlerle giysilerinizdeki tüylerden kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu