Glayöl Çeşitleri

Glayöl çeşitleri ülkemizde doğal olarak yetişen ve üretimi en çok yapılan soğanlı, yumrulu, rizomlu süs bitkilerinin başında yer almaktadır.

260 glayöl türü vardır. Afrika’nın güney yarısında bulunur. Avustralya kökenli olanları da vardır. Genelde küçük yapılı ve küçük çiçekli olurlar. Akdeniz kıyıları boyunca bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmasında uyumludur. Bunların çoğu özel türetilmiş ıslah edilmiş hibritler.

Bahçe Glayölleri

Boyları 25 cm – 40 cm arasındadır, bazen 60 cm uzayabilirler. Bahçelerde ve balkonlarda yetiştirmek için bu tür tercih edilmelidir. Uzun boylu çeşitler kesme çiçekçiliğe uygundur ve genelde seralarda yetiştirilir.

Gladiolus communis: Gösterişli çiçekleriyle bahçelerde tercih edilir. Kışın -30C soğuğa dayanır.

Gladiolus nanus: Küçük yapılıdır. Kış soğuklarına çok dayanıklıdır. Ağır don olayları görülen bölgelerde kışın toprak yüzeyini bol bol kuru yapraklarla örtmelisiniz.

Gladiolus murielae: Çiçekleri hoş kokuludur. Kışın -28C soğuğa dayanır. Çiçek açma dönemi uzun sürer. Yaz başından eylül sonuna kadar. Boyu 1 metreye kadar uzar. Rüzgarlı yerlerde bir değneğe bağlamakta gerekir.

Glayöl Çeşitleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu