Gölge Seven Yer Örtücü Bitkiler Hangileridir?

Gölge seven yer örtücü bitkiler, çimlerin yetişmesi için çok gölge olan bahçelerde yüzeyi kaplamak için kullanılabilir. Özellikle sık ağaçların bulunduğu, güneş ışınlarının zemine ulaşamadığı kısımları gölge seven yer örtücüler kullanılır.

Yer örtücü bitkiler toprak yüzeyinde yoğun bir yaprak tabakası oluşturan, sarılıcı, sürünücü, yayılıcı ve bodur bitkilerdir. Genelde peyzaj düzenlemesinde kullanılırlar. Bunlar arasında özellikle gölge seven bitkiler gölge alanlarda kullanılmaya uygundur.

Acaena; büyük saksılarda, bahçe ve yeşil alanlarda yer örtücü bitkiler, çit ve bordür bitkisi olarak kullanılabilir. Ajuga; insan yaşamayan yerlerde çalıların altında hatta ağaçların gölgesinde az ışıklı kısmen gölgeli yerlerde iyi bir toprak örtücüdür.

Gölge Seven Yer Örtücü Bitkiler

Alyssum; genellikle bordür veya kaya bahçeleri için elverişli çiçeklerdir.

Arenaria; kaya bahçelerinde, teraslarda, havuz kenarlarında ve yaya yollarında kullanılır. Bir halı gibi toprak yüzeyini tamamen örter fakat çok fazla gösterişli değildir.

Aubrieta; bordür ve tarhlarda, kaya bahçelerinde, saksı bitkisi, yer örtücü olarak ve kır bahçelerinde kullanılan bir bitkidir.

Cerastium; kaya bahçelerinde, çiçek parterlerinde, çeşitli şekillerin oluşturulmasında ve yol şevlerinin sağlamlaştırılmalarında kullanılır. Ayrıca yürüme taşlarının arasında, balkon ve teraslarda ve makramelerde kullanılabilir. Geniş alanlarda ise yer örtücü olarak kullanılır.

Dichondra; biçilmesi istenmeyen yerlerde bir bitki örtüsü oluşturmak için kullanılır.

Gölge seven yer örtücü bitkiler

Helianthemum; kaya bahçelerinde ve yol kenarlarında kullanılabilir.

Hypericum; kaya bahçelerinde ve geniş alanlarda yer örtücü olarak kullanılır. Ayrıca çiçek tarhlarında gruplar halinde veya tek tek kullanılır. Lobelya; fazla geniş olmayan parterlerde veya parter kenarlarında tek başına kullanılır. Gruplar halinde diğer yaz çiçekleri arasına serpiştirilmiş olarak veya toprak yüzeyini örtmek amacıyla kullanılır. Sarkıcı formdakiler ise balkonlarda ve pencere önlerinde kullanılır.

Portulaca grandiflora; park ve bahçelerde, fazla bakım gerektirmeyen yerlerde kullanılır. Özellikle yeni tesis edilmiş ve toprağı iyi işlenmemiş yerlerde çok kullanılır.

Potentilla; bordürlerinin ön kısımlarında, kaya bahçelerinde, balkon ve teraslarda kullanılabilir. Ranunculus; bu bitki soğuk ve nemli iklime sahip bölgelerde; otsu alanlar ile su veya kaynak kenarlarında küçük yığınları düzenlemek için kullanılır.

Verbena; bordürlerde, kayalık yerlerde ve kaya bahçelerinde kullanılır.

Vinca; meyilli ve düz alanlarda kullanılır. Çiçek parterlerinde tek başlarına veya yüksek ağaçların etrafında ve soğanlı bitkilerle birlikte kullanılabilirler.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Soğuğa dayanıklı çok yıllık yer örtücü bitkiye ihtiyacım var. Kullanacağım alan yaklaşık 6 m2. Bulunduğum Yer Konya Merkez
    Bu özelliklere sahip çiçekli bitkiyi (sayfanızda Mor ve Beyaz çiçekli) sizden nasıl ve ne şekilde alabilirim.

    1. Merhaba,

      Abdulkadir Bey, biz sayfamızda bitkilerin bilgilerine yer veriyoruz. Satış yapmıyoruz. Yazıda yer alan bitkileri bitki satan yerlerden temin etmelisiniz. Kolaylıklar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu