Gömlek Ütüsü Nasıl Yapılmalıdır?

Gömlek Ütüsü Nasıl Yapılmalıdır? Gömlek ütülerken nelere dikkat etmelisiniz? Gömleğinizdeki kırışıklıkları nasıl giderebilirsiniz?

Gömleklerinizi istediğiniz gibi pürüzsüz ütülemek mümkün. Peki nasıl? Gömleğinizin ütüsünde iyi bir sonuç elde etmek için gömleğinizi parça parça ütüleyin. Gömleğinizi yaka, omuz, kol, manşet ve beden kısımlarına ayırabilirsiniz. Bu püf noktaları ve aşağıda gömleğin bölümlerine göre kategorize edilimiş bilgiler ile ‘Gömlek Ütüsü Nasıl Yapılmalıdır?’ sorusunun yanıtını edinebilirsiniz.

Yaka: Eğer üzerinizde ceket varsa, gömlek yakası göze ilk çarpan yer olacaktır. Yakayı açarak ütü masasına yerleştirin. Daha sonra yakanın alt bölümünden başlayıp uçlarına doğru ütüleyin. Gömleğin ütüsü bittikten sonra, son olarak tekrar yakayı ütüleyin.

Kol: Gömleğin kollarını manşetten başlayıp, yukarı doğru ütüleyin. Daha sonra arka tarafını çevirip aynı işlemi uygulayın.

Manşet: Gömleğin kollarını ütüledikten sonra, manşet kısmının önce iç, sonra dış bölümünü ütüleyin.

Beden: Beden kısmı gömleğin en çok buruşan yeridir. Gömleğin bedenini iç kısmından başlayarak ütüleyebilirsiniz. Daha sonra arka kısmına da ütü vurmanız gerekir.

Omuz: Gömleğin en zor ütülenen yeridir. Kolaylaştırmak için gömleğin omuz kısmını ütü masasının dar yerine geçirin ve öyle ütüleyin. Böylece düzleşen omuz kısmını kolaylıkla ütüleyebilirsiniz.

Püf Noktaları

  • Gömleğinizdeki kırışıklıkları yok etmek için en önemli nokta ütünün ısısıdır. Ütü ısısını gömleğinizin kumaşını göz önünde bulundurarak ayarlayın. Doğru ayarlanmış ısı ile ütülediğiniz gömleğinizi hemen asın.
  • Gömlek ütülerken ütü masası kullanmaya özen gösterin.

Ütü yapmak herkesin sevdiği bir ev işi olmasa da, zaruri işlerden biridir. Yıkadığımız kıyafetlerimizi kırışıksız, pırıl pırıl bir şekilde giyebilmek için önce ütülememiz gerekir. Tüm ütülerin arasında en zorlusu ise gömlek ütülemektir. Bunun sebebi, gömleklerin dikkat ve özen gerektiren farklı bölümleri olması ve ütüyü gerçekten göstermesidir.

Gömlek ütülerken sabırlı davranılması önemlidir. Aceleyle değil, gerçekten gömleğin tüm farklı bölümlerinin muntazam şekilde ütüleneceği bir şekilde ütü yapmak gerekir ki istenildiği gibi sonuç alınabilsin. Ütüyü ilk turdan sonra, bir kez daha tekrar etmek de ütünün iyice oturmasını sağlayacaktır.

Bu yöntemleri kullanarak gömleğinizi kolayca ütüleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu