Graten Nasıl Yapılır?

Graten nasıl yapılır? Graten etmek; temel anlamıyla bir yemeğin üstünü kızartma anlamına gelir.

Graten etmek için,  yemeğin üstüne beşamel sos, rendelenmiş peynir veya yumurtayla karıştırılmış ekmek içi sürülür ve fırına verilir.

Graten Yapımında Kullanılan Malzemeler

Graten, etin üstü kızarana dek pişirilmesi anlamına gelir. Bu işlem sırasında kullanılan malzemeler şunlardır:

Peynirler: Kaşar veya parmesan peyniri kullanılır. Rendelenen peynir etin üstüne dökülür. Peynirin sert olmasına dikkat edin.

Sos: Beşamel veya Morney sos kullanılır.

Yumurta sarısı: Bu malzemenin kızartıcı özelliği vardır. Çırpılıp veya yemeğin pişirme suyuyla karıştırılıp yemeğin üstüne dökülebilir. Sos ile karıştırılarak gratin yaparken faydalanılabilir.

Patates cipsi: Bu malzemeyi ufalayarak yemeğin üstüne serpin. Hem yemeğin görünüşünü, hem de lezzetini arttırır. Patates püresi de bazı yemeklerin üstüne yayılarak graten yapımında kullanılır. Özellikle haşlanmış etle yapılan gratenlerde, haşlama suyuna un, yoğurt, yumurta gibi malzemeler ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen sos, yemeğin üzerine dökülerek graten yapılır.

Galeta unu, ufalanmış kızarmış ekmek, ekmek içi, ceviz, badem gibi malzemelerle karıştırılmış ekmek içi kullanılarak da graten yapılabilir.

Bu malzemeleri kullanarak graten usulünde pişmiş lezzetli et yemekleri hazırlayabilirsiniz.

Eti Graten Yöntemi ile Pişirme

Kısa sürede yapılan bir pişirme işlemi olduğu için, etin önceden pişmesi gerekir. Aksi takdirde et çiğ kalır. Etler özelliklerine göre farklı hazırlama işlemlerinden geçer. Özel graten kapları vardır. Bu işlem sırasında graten kaplarından faydalanın.

Çok yumuşak olan etler, marine edildikten sonra ızgarada pişirilir. Graten kaplarına alınır. Üzerlerine sos eklenerek gratin edilir. Yanında, ızgarada pişen sebze garnitürleri servis edilir.

Sert veya kemikli etler, önce suda haşlanır. Sonra susuz olarak graten kaplarına alınır. Üzerine sos ve katkı malzemeleri de eklenerek gratin edilir. Sebze garnitürleri ile servis yapılır.

Bazı et ve köfteler, fırında pişirildikten sonra üstüne graten malzemesi eklenerek graten edilir. Fırında közlenmiş domates ve biberle servis edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu