Graten Pişirme Yöntemi

Graten, pişmiş ya da çiğ yemeğin üzerine uygulanan bir pişirme yöntemidir. Hemen her ülke mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Beşamel sos, kremşanti, rendelenmiş peynir, yumurta ya da tereyağı, hazırlanan yemeğin üzerini kapatacak şekilde konur. Arından yemek fırınlanır. Graten pişirme yöntemi ile, tercih ettiğiniz malzeme ile kapladığınız yemeğin üzerinde koruyucu bir tabaka elde edilir. Bu tabaka fırınlama işlemsi sırasında oluşur.

Graten kelime Fransızca’da kazımak, kazıntı anlamına gelmektedir. Bu pişirme yöntemi de Fransız yemek kültüründe ortaya çıkmıştır. Ardından dünya mutfaklarında da yerini almıştır.

Graten pişirme yöntemini; sebze, balık, et, hamur işleri ve bazı tatlıları hazırlamakta kullanabilirsiniz. Genellikle yemekler beşamel sos veya rendelenmiş peynir ile kaplanarak fırınlanır. Graten pişirme yönteminde çoğunlukla patates, patlıcan, domates, karnabahar, ıspanak ve kabak sebzeleri tercih edilir.

Graten pişirme yönteminde, fırına konacak yemek önceden pişirilmiş olabileceği gibi çiğ de olabilir. Bu yöntemin en önemli özelliklerinden biri de hazırlanan yemeğin pişirilirken ya da ısıtılırken kurumasını önleyecek bir tabaka oluşturmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu