Güdül Sakin Şehir Oldu

Güdül sakin şehir oldu. Türkiye’nin 18. sakin şehir olan Güdül için bir de internet sitesi hazırlandı.

Yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslarası birliği olan Cittaslow, bünyesine Türkiye’den Güdül’ü katarak Dünya genelinde 260’tan fazla üyesine bir yenisini daha ekledi.

Ankara merkez ile arasında 1 saat 15 dakikalık mesafeye sahip, 23 Köy ve 3 mahallesi bulunan, 2016 yılında resmî olarak adaylığını başlatan Güdül, Cittaslow İtalya genel merkez tarafından üyeliğinin onaylanmasıyla Türkiye’nin 18. sakin şehri oldu.

İç Anadolu Bölgesinde bulunan Başkent Ankara’nın en küçük ilçelerinden biri olan ilçe, Ankara merkeze yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Ankara’nın Ayaş, Beypazarı, Kızılcahamam, Çamlıdere ilçeleri ile komşu olup Batı Karadeniz Bölgesi ile de sınırı bulunmaktadır.  Ankara’nın kuzey batısında yer alan  Güdül; doğası, mimarisi, kültürü ve tarihi ile sakinliğin ve huzurun cazibe merkezi olabilecek şirin bir kenttir.

Ekonomik açıdan çoğunlukla tarım ve hayvancılık alanında faaliyetin görüldüğü Güdül”de, kentin en büyük simgelerinden olan, babadan oğula geçen, günümüzde ise buna benzer mesleklerin varlıklarının yok olmaya başladığı zamanda leblebiciliğiyle ve bıçakçılığıyla da kadim kültürü bir kez daha derinden anlatıyor. Yöresel yemekleri ile de başta Kapama, Tirit, Höşmerim ve Tarhanasıyla dikkat çeken lezzetleri , henüz keşfedilmemiş yaşamını sürdürüyor.

Türkiye’nin 18. Sakin Şehri

Tarihi açıdan zengin bir ilçe olan Güdül’de, milattan önceki çağlara dayanan oyulmuş mağaraları, Çağa Beldesinde bulunan Mzinos Şehri, Sorgun Göleti ve kentsel sit alanı içerisinde bulunan Güdül evleri ile artık bizlere yeni bir rota çiziyor.

Başvuru mektubu, teknik ziyareti ve başvuru dosyası hazırlık sürecinin ardından son olarak Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem tarafından Kasım 2019’da gerçekleşen teknik ziyaret sonrası Güdül ilçesi, 8.900 nüfusuyla Türkiye’deki ilk İç Anadolu Bölgesinde bulunan sakin şehir olma konumuna sahip oldu.

Türkiye’nin 18. Cittaslow kenti olan Güdül’ün adaylık sürecinde emek veren Güdül Belediyesi, Belediye Başkanı, temsilcisi ve adaylık sürecinde destek veren herkese tebriklerimizi sunuyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Kaynak: Cittaslow Turkiye

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu