Gülün Bakımı Nasıl Yapılır?

Gül, Gülgiller ailesinden bir çiçektir. Anadolu, İran ve Çin’de yetişmektedir. Gülün bakımı iyi yapılırsa kokusu ve görünüşüyle bahçeleri ve evleri güzelleştirir.

Gül güçlü bir bitkidir. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmadığı takdirde solmayacaktır. Sulamadaki ya da gübrelemedeki küçük eksikliklerden hemen etkilenmez. Yetersiz sulanırsa tomurcuklarını açmaz, kendisini korur. Yetersiz sulama devam ederse genç fideler solabilir.

Güller killi, kumlu toprağı sever. Drenajı iyi olan bir toprakta, bitkinin altına sulama çanağı oluşturarak dikilmelidir. Böylece bitkiye sulama yaptıktan sonra suyun köklere tam olarak işlemesi sağlanır.

Gül ekimine en uygun yer, çok güneş alan yerlerdir. Güller günde en az 4 saat güneş görmelidir. Hafif esintili yerleri de sever.

Gül fideleri bitişik ekilmemelidir. Hava akımını sağlamak adına en az 1 metre mesafe bulunarak dikilmelidir. Ağaçların yakınlarında veya ağaç diplerinde kesinlikle ekim yapılmamalıdır.

Gübreleme ile ilgili olarak, özellikle bitkinin tomurcuklandığı dönemde temmuz ayına kadar 3 kez suda eritilmiş gül şerbeti bitki toprağına dökülmelidir. Bu işlem güneşin yavaş yavaş yok olduğu zaman diliminde yapılmalıdır.

Güllerin sürgün vermeye başladığı bahar döneminde, gülün diplerinden çıkan koyu kırmızı dallar çıktığında temizlenerek bitkinin daha verimli çiçek açması sağlanmalıdır.

Dona karşı bitkiyi korumak amacıyla, mart sonu nisan başı topraktan 30-40 cm bazen de 60 cm olacak şekilde budama yapmak, gülün daha zengin yapraklanmasını sağlayacaktır.

Gül nasıl sulanır?

Gül sulanırken her defasında aynı kap ve aynı miktarda su kullanılmalıdır. Sulama periyodik ve düzenli olmalıdır. Kışın sulama yapılırken musluk suyu kullanılmamalıdır, bu su güle soğuk gelebilir. Oda sıcaklığında bir su kullanılmalıdır.

Azar azar ve sık su vermek gül için uygun değildir. Haftada bir iki kez, bolca su vermek gerekir. Yaz aylarında suyun miktarı artırılmalıdır. Sulama esnasında bikrinin dibinde su biriktirmemek gerekir. Saksı gülleri suya daha çok ihtiyaç duyar. Saksı güllerinde sulama daha özenli yapılmalıdır.

Gül nasıl çoğaltılır?

Gülü çoğaltmak için tohum, çelik ve aşılama yöntemleri uygulanır.

Tohum ile çoğaltma

Tohumları sağlıklı ve hastalıksız olan güllerden seçmelisiniz.  Gül tohumu ekildiği yıl çimlenmez. Çimlenmeye en uygun zaman sonbahardır. Tohumla çimlendirme için çoğaltılacak gül tohumunun +4ºC sıcaklığa ihtiyacı vardır. Tohumun 4-6 ay kadar nemli bir yosun içerisinde bekletilmesi gerekir. Daha sonra tohumlanan gül kasalara 10 cm aralıklarla dikilir.

Çelik yöntemi

Çelikle çoğaltılma en uygun zaman kasım-mart ayları arasıdır. Sağlıklı bir gülden bir parça çelik alının. Aldığınız parçayı köklendirme hormonuna batırın. Batırdıktan sonra köklendirme masalarına dikin. Dikme aralığı 3-7 cm olmalıdır. Köklenme 5-6 haftada tamamlanır.

Aşılama yöntemi

Öncelikle anaç ve damızlık fidan alın. Anaç fidan üzerine aşı yapılacak olandır. Damızlık fidan ise kendisinden aşı kalem alınandır. Anaç aşı bıçağı kullanılarak T şeklinde çizin. Ardından kabuğu hafifçe kaldırın.

Kalemden aşı bıçağı ile göz çıkarın. Çıkardığınız gözü T şeklinde çizilen yere oturtun. Daha sonra aşı yeri düzgün bir aşı ile bağlanarak çoğaltma işlemi uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu