Gümüş Eşyalarınızı Parlatın

Gümüş, evleri süsleyen vazo, biblo gibi eşyalarda sıklıkla kullanılan ve çok bir şık bir maddedir. Evinizde kullandığınız bu aksesuarlar zamanla hava, su, toz, kokuya maruz kalarak kararır ve matlaşır.

Silver teapot with wooden handle

Sigara külü veya diş macunu gibi malzemelerle ovmak kısa süreliğine sonuç verebilir, fakat bunlar kalıcı çözüm değildirler. Üstelik gümüşlerinizi çizebilirler. Gümüşlerin evdeki yerleşimi konusunda zarar görmeyecekleri yerleri tercih etmelisiniz

Yüksek ısılar ve deterjanlar gümüşe zarar verebileceğinden bulaşık makinesinde yıkamak da önerilmez. Bazı bulaşık makineleri gümüşlerin yıkanabileceği şekilde tasarlanmıştır, fakat bunun için satın aldığınız yere danışmanız gerekir.

Gümüşlerinizi temizlerken sert sünger ve bezler kullanmamalısınız. Bu malzemeler gümüşlerinizi çizebilir. Bunlar yerine pamuklu kumaşları tercih edebilirsiniz. Parlatma işlemi yaparken nitril eldiven (ameliyat eldivenleri) kullanmalısınız. Nitril eldivenlerde gümüşe zarar veren sülfür bulunmaz.

Gümüş Objeler

Gümüşten üretilmiş ürünleri zaman zaman temizlemek ve parlatmak gerekir. Kararan ve matlaşan gümüş eşyalarınızı evinizde kısa sürede eski haline getirebilirsiniz. Bunun için bilmeniz gereken bazı püf noktaları var.

Gümüş nasıl parlatılır?

Gümüş temizleyici sıvılar: Gümüşlerinizi, pamuklu bir bezin üstüne damlattığınız temizleyiciyle ovun. Sonrasında kurulayın. Bu temizleyiciler uzun süre uygulandıklarına gümüşün sararmasına sebep olabileceğinden parlatma işlemini kısa tutmalısınız.

Karbonat: Karbonat kattığınız ılık su ile gümüşlerinizi ovabilirsiniz. Karbonatın gümüşü çizme riski olabileceğinden öncelikle değersiz bir gümüş üzerinde deneme yapınız. Bu işlem sırasında koton bez kullanın ve işlem bittikten sonra gümüşü bol su ile yıkayın, sonrasında da kurulayın.

Bu yöntemleri uygulayarak gümüşlerinizin ilk günki gibi parlak olmalarını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu