Gümüş Kararması Nasıl Önlenir?

Gümüş kararması gümüş ürünlerinde kullanıma bağlı gelişen bir durumdur. Fakat bakımı iyi yapılan gümüş ürünler kararma yapmaz.

Gümüş Kararması Nasıl Önlenir?

Gümüş ürünlerde zamanla oksitlenme olduğundan belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Piyasada satılan, ürünün özelliğini bozmayacak gümüş temizleyiciler veya krem yüzey temizleyiciler ile gümüşü çizmeyecek bir bez ya da sünger ile zarar vermeden, ovarak temizlenir. Objenin durumuna göre suyla yıkanır veya ıslak bez ile temizleyiciyi arındırana kadar silinir. Ardından ovularak kurulanır.

Gümüş çerçevelerin tozu alınıp gümüş tozuyla ovulur, sonra güderiyle parlatılır (güderi bulunamazsa temiz bir bez una batırılarak ovulur). Gümüş eşyanın rengi matlaşmışsa ekşimiş süte batırılır, biraz bekletilip çıkarılır. Kuruduktan sonra yumuşak bir bezle ovarak parlatılır. Gümüş eşyalar üzerinde siyah lekeler oluşmuşsa on beş dakika sirke içinde bekletilir, sonra çıkarıp ovarak kurulanır. Bir miktar kül limon suyuyla karıştırılır. Gümüş eşyalar bununla ovulur.

Durulanıp kurulanır veya küllü suda on beş dakika kaynatılır. Karbonatlı suya batırılmış pamuklu bir bezle silinir. Alkole batırılmış, yumuşak bir kumaşla parlatılır. Patatesin kaynama suyu veya patates nişastası da oldukça etkili bir temizleyicidir. Baca kurumuyla da gümüşler ovulursa çok güzel sonuç verir. Eşit ölçekte amonyak ve sirke karıştırılır. Eski bir diş fırçasıyla bu karışım gümüşlere sürülür. İyice ovuşturarak durulanır, kurulanır.

Gümüş Eşyalar Nasıl Korunur?

Sigara dumanı gümüşlerin düşmanıdır, sigara içilen ortamda gümüş bulundurulmamalıdır. Kısa sürede oksitlenmemesi için günlük tozu kuru bezle alınmalıdır, ıslak bez değdirilmemelidir. Temizleyiciler ile de temizlenmesi çok zor olan ürünlere oksitlenmemesi için sprey vernik sıkılır.

Nemli ortamlarda bulundurulmamalıdır. Kullanılmayan gümüş eşyaların güneşten ve havadan korunması için mücevher kutusunda siyah ipek kağıda sararak, siyah keçe kumaş arasında veya alüminyum kağıda sararak saklanması önerilir.

Gümüş Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Gümüşlerinizi temizlemenin en iyi yolu el ile yıkamaktır. İlk olarak, lavaboyu sıcak su ile doldurun bulaşık deterjanı ekleyin. Gümüş eşyalarınızın her parçasını ovarak yıkayın. Kurularken pamuklu yumuşak bir havlu kullanın. Gümüş eşyalarınızı yılda bir veya iki kez cilalayın. Gümüşlerinizi, düzenli olarak temizlediğinizde, yılda bir kereden fazla cilalamanıza gerek kalmayacaktır. Gümüşleri cilalarken, cilayı fazla sürmeden dairesel hareketler uygulayın. Parlatırken, küçük yumuşak bir havlu ya da pamuklu kumaş kullanın. Gümüşün her yerini cilaladıktan sonra, bez yardımıyla cilasız olarak parlatma işlemi yapın. Bu şekilde gümüşleriniz eskisinden daha parlak görünecektir.

Daha parlak gümüşlere sahip olmak için yapabilecekleriniz…

  • Gümüş karardığı ve oksitlendiği için saklanmaya uygun değildir. Bu yüzden evinizdeki gümüş eşyalarınızı sık sık kullanın.
  • Eğer gümüşlerinizi saklamak istiyorsanız, tercihinizi yassı ve kumaş kaplı kutulardan yana kullanın. Yassı ve kumaş kaplı kutular toz ve kararmaya neden olan kükürt kaynaklardan gümüşlerinizi korumuş olur.
  • Gümüşlerinizi parlatmak istiyorsanız; 1 birim amonyağa 9 birim sirkeye karışımı hazırlayarak, gümüşlerinizi ovun.
  • Gümüş takı ve eşyalarınızı en pratik şekilde parlatmak istiyorsanız diş macunu kullanın. Diş macunuyla ovduğunuz gümüşlerin parladığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu