Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüşten üretilmiş ürünleri zaman zaman temizlemek ve parlatmak gerekir. Gümüş nasıl parlatılır?

Kararan ve matlaşan gümüş eşyalarınızı evinizde kısa sürede eski haline getirebilirsiniz. Bunun için bilmeniz gereken bazı püf noktaları var.

Gümüş Parlatma

Gümüşlerinizi temizlemenin en iyi yolu el ile yıkamaktır. İlk olarak, lavaboyu sıcak su ile doldurun bulaşık deterjanı ekleyin. Gümüş eşyalarınızın her parçasını ovarak yıkayın. Kurularken pamuklu yumuşak bir havlu kullanın. Gümüş eşyalarınızı yılda bir veya iki kez cilalayın. Gümüşlerinizi, düzenli olarak temizlediğinizde, yılda bir kereden fazla cilalamanıza gerek kalmayacaktır. Gümüşleri cilalarken, cilayı fazla sürmeden dairesel hareketler uygulayın. Parlatırken, küçük yumuşak bir havlu ya da pamuklu kumaş kullanın. Gümüşün her yerini cilaladıktan sonra, bez yardımıyla cilasız olarak parlatma işlemi yapın. Bu şekilde gümüşleriniz eskisinden daha parlak görünecektir.

Gümüş temizleyici sıvılar: Gümüşlerinizi, pamuklu bir bezin üstüne damlattığınız temizleyiciyle ovun. Sonrasında kurulayın. Bu temizleyiciler uzun süre uygulandıklarına gümüşün sararmasına sebep olabileceğinden parlatma işlemini kısa tutmalısınız.

Karbonat: Karbonat kattığınız ılık su ile gümüşlerinizi ovabilirsiniz. Karbonatın gümüşü çizme riski olabileceğinden öncelikle değersiz bir gümüş üzerinde deneme yapınız. Bu işlem sırasında koton bez kullanın ve işlem bittikten sonra gümüşü bol su ile yıkayın, sonrasında da kurulayın.

Gümüşlerinizi parlatmak istiyorsanız; 1 birim amonyağa 9 birim sirkeye karışımı hazırlayarak, gümüşlerinizi ovun. Gümüş takı ve eşyalarınızı en pratik şekilde parlatmak istiyorsanız diş macunu kullanın. Diş macunuyla ovduğunuz gümüşlerin parladığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu