Güneşlik Nasıl Temizlenir?

Pek çok malzemeden üretilen güneşlik temizliği malzemeye göre yapılmalıdır. Güneşlik nasıl temizlenir?

Kumaş güneşlik, stor güneşlik, jaluzi güneşlik olmak üzere pek çok çeşit güneşlik bulunmaktadır. Her güneşlik için farklı temizlik yöntemi uygulanmalıdır.

Kumaş Güneşlik Nasıl Temizlenir?

Kumaş perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Fakat kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Sıcak su kumaş perdenizin çok kırışmasına ve daha çabuk yıpranmasına sebep olur. Narin yıkama tercihinde tercihen 30 derecede yıkanması önerilir.

Eğer elde yıkayacaksanız küveti kullanabilirsiniz. Bu işlem için ılık su ve çamaşır makinesine koyduğunuzdan biraz daha fazla deterjan kullanın.  Bir defa suyu değiştirip tekrar yıkayın. Küvetin üstüne enlemesine bir sopa koyun ve perdeyi bu sopadan sarkıtın. Böylece yıkarken kırışmasını engellemiş olursunuz. Yıkama bittikten sonra perdeyi silkeleyin.

Stor Güneşlik Nasıl Temizlenir?

Stor perdenin temizliğinde kullanılabilecek birden çok yöntem vardır. Haftada 1 defa nemli bir bez yardımı ile storlar temizlenebilir ve böylelikle perdenin ömrünü uzatılır. Diğer bir yöntem ise, perdenin yerinden sökülmesi suretiyle temizlenmesidir. Bu yöntemde stor perde, düz bir zemine serilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, aprenin kat izi yapmaması için, perdenin hiçbir şekilde kırışmamasıdır. Ardından, ılık su, yumuşak fırça ve deterjan yardımı ile fazla güç harcamadan, perdenin 2 yüzü de temizlenir. Temizleme esnasında kesinlikle çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Durulamanın ardından perde yerine asılmalı ve kurumaya bırakılmalıdır.

Jaluzi Güneşlik Nasıl Temizlenir?

Jaluzi perdeleri temizlerken, tüm yatay parçaların tek tek silinmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Detaylı bir temizlik için her parça sökülerek yeniden takılabileceği gibi, bu işlem hem uzun zaman alacağından hem de çıkarma ve yeniden monte etme aşamalarında sorun yaşanabileceğinden, parçaların çıkarılmadan silinmesi avantaj sağlıyor. Jaluzilerin tozunun mikrofiber bir bez ya da aparat ile haftada bir kere alınması, kirli görünmesini engelleyediği gibi, genel temizliğinin de daha kolay yapılmasını sağlıyor.

Zebra Güneşlik Nasıl Temizlenir?

Yapıldığı malzeme sebebiyle sık kirlenmezler. Toz emmeyen özel ipliklerden üretilmektedirler. Sıkça hareket ettirildikleri için de üzerlerinde toz barınması kolay değildir. Fakat 2-3 haftada bir de üzerinde biriken tozu temizlemek gerekir. Bu işlem için elektrik fırçasının ince ucunu kullanabilirsiniz.

Silmek için de alkolsüz ıslak mendilleri kullanmanız önerilir. Alkol perdenin renginin açılmasına sebep olabileceği için, alkolsüz mendiller kullanılmalıdır. Silerken renkli ve tül kısımları için ayrı mendiller kullanın. Böylece perdenin kirini alıp hep temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Silme işlemi dışında yıkayarak temizlik önerilmez. Yıkama işlemi zebra perdeler zarar verebilir. Çok kirlenmemesi için 2-3 haftada bir silmeniz yeterli olacaktır. Eğer uzun süre kullandıysanız ve silinerek temizlenmeyeceğini düşünüyorsanız, profesyonel bir yardım almanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu