Güzel Kokan Bir Ev için İpuçları

Koku ev için bir aksesuardır. Evinizdeki her alana ayrı bir his verir. Kokuları doğru kullanarak, evinize derinlik ve karakter katabilirsiniz.

 Her daim mis gibi kokan bir ev, herkesin özlediği bir ortamdır. Kokular ile evinizde tam da hayal ettiğiniz gibi bir ambiyans yaratmanız mümkün.

 Koku difüzörleri: Koku difüzörleri sürekli kullanım ve genel ambiyans açısından uygundur. Bazı difüzörlerin dış görünümü hoşunuza gitmeyebilir. Böyle bir durumda, içindeki sıvıyı hoş bir cam kavanoza boşaltabilirsiniz.

Mumlar: Mumlar akşam yemeği ya da banyo gibi özel durumlar için mükemmeldir. Sadece koku yaymaz, aynı zamanda yaydıkları ışıkla tonu da belirler.

Mumu koklamadan önce parmağınızı fitilin etrafındaki balmumuna sürtün. Eğer sıvı topaklanması varsa, bu kalitesiz bir mumun göstergesidir. Balmumu ile esansın uyumsuz olduğunu gösterir.

Ev Kokuları
Hangi odaya, hangi koku?
Kokuyu müzik gibi düşünebilirsiniz. Oturma odasında ve salonda yumuşak bir fon müziği istersiniz. Buna denk gelen koku da hafif bir çiçek kokusudur. Ama hızlı müzik çalınan bir parti için daha mutlu, sosyal bir koku istersiniz; meyveli kokular gibi. Mutfak için ağzı sulandıran kokular işe yarar; elma, taze armut veya kekik gibi. Mutfakta çiçek kokularını tercih etmeyin çünkü yemek aromalarının önüne geçer. Banyoda greyfurt, keten veya en beğendiğiniz parfümünüzün mum versiyonu uygundur. Yatak odası için ise portakal çiçeği ve lavanta dinginlik verir. Taze lavanta tomurcuklarını bir kaseye koyabilirsiniz. Yalnız, bu tip kokuların siz uyurken kafanıza çok yakın olmamasına özen göstermeniz gerekir. Daha seksi bir koku için misk, vanilya veya amberi deneyebilirsiniz.

Oda spreyleri: Eğer oda speyini sıktıktan sonra, koku sisinin içinden yürüdüğünüzde damlacıklar çarpıyorsa, bu kalitesiz bir spreyin göstergesidir. Yatak takımlarını spreylemek de hoş olabilir. Yalnız, bunun için kumaşa özel koku spreyleri kullanmanız gerekir. Aksi takdirde, leke bırakır.

Eğer koku seven biri değilseniz, papatya ve ayçiçeklerinden bir kokuyu deneyebilirsiniz. Böyle bir koku doğaldır, parfümü andırmaz. Genellikle ev kokularında yasemin ya da gardenya gibi tek bir kokuya bağlı kalmak doğru değildir. Bu şekilde tek bir koku tüm dikkati üzerine çeker, ağır kaçar. Çok yönlü bir koku daha uygun olur. Eğer yasemin ve gardenyayı gerçekten seviyorsanız, mimoza ve nergiz ile karışımı da hoşunuza gidecektir. Çam kokusu ise birçok kişiye özgürlüğü ve açıkhavadaki yaşantılarını hatırlattığı için çok özledir.

Evinizin farklı odalarında farklı kokular deneyerek, kendi imza kokularınızı bulabilirsiniz. Mis gibi kokan bir ev gerçekten farklıdır; sadece bir ev olmaktan, yuva olmaya geçebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu