Haftalık Temziliğin Püf Noktaları

Birkaç arkadaş bir araya gelip bir ev tuttunuz. Hepiniz öğrenci olduğunuz için okul ile derslere vakit ayırmaktan ve belki hem okula gidip hem de çalışmaktan eve vakit ayırmakta zorlanıyorsunuz.

Haftalık Temizlik

Aranızda temizlik konusunda iş bölümü yaptınız. Herkes öncelikle kendi odasını temizlemekle yükümlü. Ortak alanlar içinse haftalık bir programınız var. Peki haftalık temizlik nasıl kolayca halledilir?

Gönlünüzce vakit geçirmek için size sadece hafta sonları kalıyor. Onu da temizlikle geçirmek istemiyorsunuz. O halde temizliğin püf noktalarını bilmelisiniz.

Temizlik süresini azaltmak için birkaç ana konuya dikkat etmeniz gerekir. Yönteminiz de çok önemlidir. Zamanınızı doğru kullanmanız gerekir.

İşte pratik bir temizliğin püf noktaları:

  • Bulaşıklarınızı bir hafta boyunca bekletmeyin. Bulaşıkları günlük yıkarsanız mutfakta temizlik konusunda oldukça rahat edersiniz. Yıkadığınız mutfak eşyalarını da tezgahta bırakmayın. Yemekleri de yiyeceğiniz kadar yapın, fakat yine de artarsa fazlasını sokak hayvanlarına verebilirsiniz. Dolapta yemek bekletmek kötü kokuya sebep olur. Unutmayın, öğrenci evlerinin demir başı buzdolaplarıdır.
  • Banyo temizliği, ev süpürme ve ütü için iş bölümü yapın. Herkes aynı anda aynı işle meşgul olmasın. Bu iş bölümünü her hafta güncelleyebilirsiniz. Böylece yeni işler denemiş olursunuz.
  • Mutfak, banyo, cam vs. temizliği için ayrı deterjanlar kullanmalısınız. Hepsi için aynı ürünü kullanamaya çalışmayın. Evi temizlemek yerine kirleri her yere yayabilirsiniz. Bu deterjanları da kolay ulaşılabilir bir yerde sınıflandırarak saklayın.
  • Temizlik için bir süre belirleyin ve buna uyun. Bu, temizlik konusunda motive olmanızı sağlayacaktır. Gereksiz oyalanmaları da önleyecektir.
  • Temizlik araçlarınızın çalışır vaziyette olduğundan emin olun. Böylece defalarca aynı yerin üzerinden geçmek zorunda kalmazsınız.
  • Sistemli çalışın. Önce tavanı, ardından camları ve kapıları, son olarak da zeminleri temizleyin. Böylece hiçbir detayı atlamamış ve aynı yere iki kere dönmemiş olacaksınız.

Ve ev temizliğiniz ummadığınız kadar kısa sürede bitti.

Öğrenci evlerinin diğer vazgeçilmezleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu