Halı Çeşitleri ve Halı Seçerken Dikkat Edilecekler

Halı, eve estetik bir görünüm kazandırmak, ısı yalıtımını sağlamak ve güvenli bir ortam yaratmak için kullanılan en önemli aksesuardır. Halı çeşitleri nelerdir? Halı nasıl seçilir?

Halı, ısı ve ses yalıtımı sağlar, konforludur, kaymaz tabanı sayesinde güvenlidir ve temizdir. Estetik görünür ve odaya tamamlanmışlık hissi verir. 

Özellikle apartmanda yaşayanların en sık karşılaştığı problemlerden biri, gürültü ve ses kirliliğidir. Komşuların dairelerinden gelen gürültüler, oldukça rahatsız edicidir. Tabanda halı kullanarak, hem komşulardan gelen sesi engeller, hem de sesinizin komşularınızı rahatsız etmesini önlersiniz. Halı, ses emme özelliği sayesinde darbelerden oluşan sesleri minimuma indirir. 

Halısız bir zemin döşemesi, beş ile on beş desibel arası sesi emerken; halı, otuz desibele kadar olan sesi emer. Halı sayesinde, ölçülebilecek kadar büyük bir enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Halı, zemine ve odaya kendiliğinden doğal bir sıcaklık sağlar, ayrıca ısınan odanın ısısının izole olarak odada kalmasını sağlar. Bu sayede, daha az enerji ile yüksek ısınma verimi alabilirsiniz. Elektrik ve doğalgaz faturalarınızın, yüzde dört ile altı oranında azaldığını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Güvenlik de, halının sağladığı faydalardan biridir. İlk olarak, zeminde kayıp düşme sonucu oluşan yaralanmaları ve hatta ölümcül kazaları engeller. Ayrıca, yumuşak bir yüzey sağlayarak, ortopedik açıdan eklemleri ve ayak yapısını rahatlatır. 

Sağlık açısından da halının faydaları oldukça fazladır. Halı, havada uçuşan tozları toplar, böylece alerjisi olan kişiler, rahat eder. Ancak, halıların sık sık gerektiği şekilde temizlenerek tozdan arındırılması gerekir. 

Halıdaki tozun ve toz akarlarının alerjiye yol açtığı kanıtlanmamıştır. Yatak örtüleri, halılardan %70 daha fazla toz akarı içerir. Halıların, en az on beş günde bir, anti-bakteriyel halı şampuanlarıyla silinmesi gerekir. 

Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

  • Halı seçerken, anti-bakteriyel malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Özellikle, emekleyen küçük çocuğunuz varsa ve halı ile çok temas ediyorsa, anti-bakteriyel olması çok önemlidir. 
  • Halının malzemesi ve rengi çok önemlidir. Renk seçerken, evin genel dekorasyonuna ve mobilyalarınızın rengine göre karar vermelisiniz. 
  • Halı satın alırken, halıyı sereceğiniz odanın ve zeminin büyüklüğünü de göz önünde bulundurun. Küçük odalar için, daha küçük halılar tercih edin. Alışverişe çıkmadan önce, zeminin ölçülerini not etmenizde fayda vardır. 
  • Renk seçiminde, canlı renkler kullanarak hareketli mekanlar yaratabilirsiniz. Dinlenmek istediğiniz odalarda, örneğin yatak odasında, doğal renkler kullanarak huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz. 
  • • Halı alışverişi için, bir mağaza gezmek yeterli değildir. Her mağazada, farklı modellerle karşılaşırsınız. Bu sebeple, zamanınız varsa, birkaç mağaza gezerek aklınızdakine en yakın modeli bulmaya çalışın. 
  • Çok kullanılan odalardaki halıları seçerken, makinede yıkanabilen halıları tercih edin. Bu alanlara çok pahalı halılar alırsanız, yazık edersiniz. Ucuz ve kullanışlı modellere yönelin. 
  • Özel desenli veya temalı halılar, son dönemlerde oldukça popülerdir. Siz de, bu tarz bir halı ile evinizde farklı bir dekorasyon yaratabilirsiniz. 
  • Eğer, özel tasarımlara sahip bir halı satın almak istiyorsanız ve bütçeniz buna müsaitse, ilk olarak internetten bir ön araştırma yapın. Ünlü tasarımcıların internet sitelerinden modelleri inceleyebilir ve buna göre karar verebilirsiniz. 
  • Halının malzemesi de çok önemlidir. Pamuk, yün, akrilik, deri ve bitki lifi, halı yapımında kullanılan malzemelerdendir. 

Halı Yapımında Kullanılan Malzemeler 

Halının yapımında kullanılan materyal, kalitesini, dayanıklılığını ve kullanışını etkiler. 

Pamuk halı: Pamuk, halı yapımında da kullanılan doğal bir üründür. El yapımı, makine yapımı, örme veya dokuma halı şeklinde satışa sunulur. Yün halıdan daha yumuşak ve kullanışlıdır. Temizliği kolaydır, ancak pek dayanıklı olduğu söylenemez. Evde az kullanılan alanlarda kullanmak için alacağınız halılarda, pamuk halıları tercih edebilirsiniz. 

Yün halı: Yün halılar, çok dayanıklıdır ve yıllarca kullanılabilir. Evin yoğun olarak kullanılan bölgelerinde kullanıma uygundur. Bakımı da kolaydır ve oldukça kullanışlıdır. Fiyatı biraz yüksektir, ancak kalitesiyle kıyaslanınca bu fiyat göz ardı edilebilir. Yün halı, uzun yıllar, gittikçe yoğunlaşan canlı renkleriyle, estetik bir görünüm sağlar. 

Akrilik halı: Akrilik, bir çeşit elyaftır ve yüne çok benzer. Sentetik bir malzemedir. Yün görünümü sağlar ve yünden daha ucuzdur, çok tercih edilir. Neme karşı oldukça dayanıklıdır, bu sebeple nemli bölgelerde yaşayanlar için çok pratiktir. Çok dayanıklı değildir, bu yüzden sık kullanılan alanlarda akrilik malzemeden yapılan halı kullanmamanızı öneririz. 

Bitki liflerinden yapılan halı: Bambu, yosun gibi doğal bitki liflerinden elde edilen halılar, çok dayanıklı ve sağlıklıdır. Yoğun kullanım alanlarında tercih edilebilir. 

Deri halı: Deriden yapılan halılar, tamamen doğaldır. Nubuk deri ve posttan oluşan iki katmanı vardır. El işçiliğiyle yapıldığı için oldukça pahalıdır. Bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. 

Evinize en uygun halıları seçerek dekorasyonunuzu tamamlayın. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu