Halı Kaymaması İçin Ne Yapılmalı?

Evde kaygan zeminde kullanılan halıların kaymaması için çeşitli yardımcı ürünler kullanmak gerekir. Halı kaymaması için hangi ürünler kullanılır?

Parke ya da seramik yüzeylere serili halılar sürekli kayarak oldukları yerlerde durma konusunda inatçı davranırlar. Oysa halı kaymaması için yapılabilecek bazı pratik yöntemler var.

Dekoratif olarak kullanıldığı gibi zemine basmamak için de tercih edilen halıların tek sıkıntılı yanı ise zaman zaman kaymalardır. Bu şekilde tehlike yaratan, aynı zamanda dekorasyonu da bozan halılar bazı yöntemler kullanılarak yere sabitlenir. Halı kaymaması için temelde iki pratik yöntem önerilir. Biri kaydırmaz bant, diğeri ise silikon yöntemidir. Halı kayması başvurulan yöntemlerden bazıları şunlardır:

Halı Kaymaması İçin Yardımcı Ürünler

Çift Taraflı Halı Bantları

Halı kayması için en sık tercih edilen yöntem, çift taraflı bant kullanımıdır. Pek çok evde, görüntüyü bozmamak için oldukça ince olan ve çift tarafı yapışkanlı halı bantları kullanılır. Serilen halının yer ile temas eden yüzüne bu bant yapıştırılır ve bu şekilde halı yere serilir.

Böylece bandın bir tarafı halıyı, diğer tarafı ise yeri tutacaktır. Halının büyüklüğüne göre birkaç farklı noktadan uygulanan ya da sadece sınırlara yapılan bu uygulama ile halı kayması önlenecektir. Küçük ve oval halılarda ise daha çok orta kısmın altına bu bantlardan yapıştırılabilir.

Silikon

Yapı marketlerde bulabileceğiniz silikon tabancalardan alın. Uygulama için öncelikle halıları ters çevirin ve köşe kısımlarına silikon tabancası ile 10’ar gram civarında silikon çeşitler çizin. Silikon kurumadan halıyı zemine yapıştırın. Bu uygulama ile halıların kaymaması için kesin çözüm sağlamış olacaksınız ama süpürme silme işlemleri için halıyı kaldırmak gibi bir sorun yaşayacaksınız.

Silikon ile yapılabilecek bir diğer uygulama ise halıyı zemine yapıştırmadan yapılan yöntemidir. Bunun için yine aynı şekilde köşelere aynı miktarlarda silikon sıkın ve ters halde bırakarak silikonun kurumasını bekleyin. Kuruduğunda silikon plastik kıvamına gelecek ve halıdan da ayrılmayacaktır. Halıyı düz çevirdiğiniz zaman altta kalan silikon halının zemine tutulmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu