Halı Kenarı Nasıl Kesilir?

Halı kenarı kesmek karmaşık bir iş olabilir ve doğru yapmamak büyük bir halı parçasını mahvedebilir. Halıyı doğru şekilde kesmek için gerekenleri derledik.

Dikkatlice Ölçün

Halı kesmeye başlamadan önce doğru ölçümlerin yapılması çok önemlidir. Halıyı yerleştirmek istediğiniz alanın boyutlarını ölçerek başlayın. Bir odanın zemini etrafındaki döşeme ve süpürgeliklerin sökülmesi, ölçüm yaparken daha fazla doğruluk sağlayacaktır. Ölçümleri halı üzerinde işaretlerken, halıyı tamamen düz bir yüzeyde açtığınızdan emin olun. İşaretleme ve kesme işlemleri için halı “yüz tarafı” aşağı dönük olmalıdır.

Doğru Kes

Halı kenarı kesilmesi, halının kalınlığına bağlı olarak, bir halı bıçağıyla veya halı makasıyla yapılabilir. Halıyı işaretli ölçüm çizgileri boyunca kesmeye başladığınızda, bir halı bıçağıyla başlayın. Halı kalınsa, bıçak tamamen keser. Olmazsa, işi bitirmek için halı makası kullanın. Halı keserken daima koruyucu gözlük takın.

Halı Nasıl Onarılır?

Malzemeler:

  • Çekiç
  • Maket bıçağı ya da halı bıçağı
  • Halı parçası (gövde halı ile birebir aynı olmalı)
  • Halı çivileri
  • Metal t cetveli
  • Çift taraflı yapışkan bant

Büyük bir yama yapmak için, öncelikle lekenin olduğu alanı ince uzun dikdörtgenler şeklinde kestiğiniz halı parçaları ile çerçeve içine alın. Şerit halindeki bu halı parçaları lekenin dört tarafına yerleştirilerek, çerçeve oluşturulması sağlanır. Halı parçalarını lekeli bölümü çerçeve içine alacak şekilde ters bir şekilde (altı yukarıya gelecek) yerleştirdikten sonra, halı çivileri ile çakarak, halının yama aşaması için gergin durmasını sağlayıp, sabitleyebilirsiniz.

Yama yapmak istediğiniz lekeli alan kadar halı parçasını, çerçevenin içine sığacak şekilde, bir metal cetvel yardımı ile kesin. Kesim işlemini yaparken, halı parçasını ters tutuyor olmanız gerekir. Yani, alt tarafı, yukarıda olmalıdır. Bu halı parçası düzgün bir kare ya da dikdörtgen şeklinde olabileceği gibi, tam lekenin kenarlarını takip edecek şekilde de kesilebilir.

Yama parçasını lekeli alanın üzerine ters olarak yerleştirerek, gövde halıyı maket bıçağı ya da halı bıçağı yardımı ile kesin. Kesimi gerçekleştirirken, yama parçasını ters tutmanızın sebebi, daha rahat çalışabilmektir. Bu sayede, halıfleksin alt tabanı yukarıda kalacağı için, size kılavuz oluşturması daha kolay olur.

Lekeli halı parçasını çıkartın. Gövde halının kenarlarını kaldırarak, tüm kenarların altına çift taraflı yapışkan bant yerleştirin.

Yama halı parçasını yerine yerleştirin. Banta iyice yapışması için kuvvetlice bastırın. Son olarak, çerçeve oluşturması için geçici olarak çivilediğiniz şerit halı parçalarını çıkartın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu