Halı Rengi Seçimi

Halı rengi seçimi evin dekorasyonunda ferahlık, sıcaklık, soğukluk ya da ılıklık etkisi yaratır. Halı rengi nasıl seçilir?

Dekorasyonunuza uygun halı seçerken renge özellikle dikkat etmeniz gerekir. Zemini mi vurgulamak istiyorsunuz, yoksa eşyaları mı ön plana çıkaracaksınız? Zemini ön plana çıkaracaksanız nötr ve desensiz halı; mobilyaları ön plana çıkaracaksanız açık renkli ve desenli halı seçmelisiniz. Halı rengi seçimi ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Halı Rengi Nasıl Seçilir?

Dekorasyonda istenen etkinin sağlanmasında rengin etkisi büyüktür. Odayı daha ılık göstermek istiyorsanız sarı, portakal rengi, mavimsi kırmızı gibi renkler seçmeniz gerekir. Daha soğuk göstermek isterseniz ise mavi a da sarımsız yeşil tonlarını tercih etmelisiniz.

Odadaki mobilyaların renkleri halı seçiminde önemlidir. Örneğin ahşap mobilyalar her renkle uyum sağlamaz. Bu sebeple halı seçerken mobilyalarınızın rengiyle kıyaslayın.

Açık, Orta ve Koyu Tonlar

Açık renkler bulundukları ortama ferahlık verir. Koyu renkler ise rahatlatıcı ve sıcak bir etki bırakır. Açık renkler ışığı daha iyi yansıttığı için odayı daha aydınlık gösterir. Koyu renkler ise ışığı emdiği için odayı daha karanlık gösterir. Orta tonlar bu yönde bir etki yapmaz. Fakat kolay temizlenir. Açık renkler kiri hemen gösterirken koyu renkler de tüylenme sonucu kötü görünebilir. Bu sebeple her ikisi de iyi bakım gerektirir.

Büyük zeminlerdeki halılar her zaman daha koyu görünürler. Eğer büyük bir zemininiz varsa halı rengi seçerken istediğinizin bir ton açığını almaya dikkat edin.

Donuk, Yumuşatılmış ve Parlak Renkler

Parlak renkler odaya hareketlilik etkisi verir. Sakin bir ortam hayal ediyorsanız parlak renk tercih etmemelisiniz. Grinin tonları ortamı yumuşatmaya yardımcı olur. Eğer çok kullanılan bir odaya halı alıyorsanız nötr, donuk ve yumuşak renkler doğru tercih olacaktır. Bu renkler kiri ve yıpranmayı kamufle eder.

Dekorasyonla Uyumlu Renkler

Sakin ve Huzurlu Dekorasyon

Huzurlu bir evde kontrasttan uzak durmak gerekir. Üzerinde koyudan açığa tonların olduğu tek renkli bir halı sakin bir ortam yaratılmasını sağlar. Yeşil ve mavi rahatlatıcı renklerdir. Gri ve tonları huzur verir.

Desen ortama canlılık verir. Ama aynı zamanda kaotik bir ortam da yaratabilir. Sakinlik isteniyorsa ya desensiz halılar ya da az desenli halılar tercih edilmeli. Yumuşak ve düz zeminli halılar rahatlık verir. Bu halılar gürültüyü de emer.

Canlı ve Hareketli Dekorasyon

Portakal rengi, kırmızı ve sarı gibi parlak renkler ortama enerji verir. Kontrastlı renkler odayı canlı gösterir. Kırmızı, sarı, pembe, mavi, yeşil gibi canlı renkler bir arada kullanılarak ortamın enerjisi artırılabilir.

Kalın desenli halı dikkat çeker. Ne kadar çok desen kullanılırsa ortam o kadar enerjik olur. Fakat desenlerin mobilyalarla uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Sert ve pürüzlü halılar canlılık verir.

Rahatlatıcı Dekorasyon

Renklerin orta tonlarda seçilmesi rahatlık etkisi yaratır. Renkler çok keskin olmayacak şekilde yumuşak tonlarda seçilmelidir. Rahatlatıcı etki için doğrusal desenler tercih edilmelidir. Halı yüzeyi düz ya da az pürüzlü olmalıdır.

Neşeli Dekorasyon

Açık ve ılık renkler neşelidir. Sarının, turuncunun ışıltılı tonları neşe verir. Salonu daraltmadan ortama parlaklık verir. Bu etki için hareketli desenler tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu