Halı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Halı seçimi yaparken renkten mobilyalara, odanın büyüklüğünden duvar renklerine kadar pek çok şeye dikkat etmeliyiz. Koltuğa göre halı seçimi nasıl yaparız? Zemin rengine göre halı seçimi nasıl yaparız?

Halı seçiminde göz önünde bulunduracağınız birkaç küçük bilgi ile yaşadığınız mekana ferahlık katabilirsiniz. Evin dekorasyonunu doğrudan etkileyen halılar ile ilgili tercihlerinizi doğru yaparak, evinizin genel atmosferinde bütünlük yakalayın.

Kişisel zevk ve isteğe göre seçeceğiniz halılarda, dikkat edeceğiniz birtakım noktalarla sağlıklı, konforlu ve dekoratif bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Halılar, yaşam alanlarımıza sıcaklık ve ruh katmada büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda artan renk ve desen seçenekleriyle dekorasyonun önemli bir parçası haline gelen halılar, iç mekan özelliklerine göre doğru kullanıldığında yaşam alanınıza ferahlık katacak. Bunun için halı seçerken dikkat etmeniz gereken küçük püf noktaları değerlendirin.

Halı seçimi önerileri
Halı seçimi önerileri

Halı Seçimi İçin Öneriler

Halının Büyüklüğü

Halının ebatı bulunduğu oda için önem taşır. Küçük bir halı, bulunduğu odayı da küçük gösterir. Halı odadaki sınırları belirler ve mobilyalar için zemin oluşturur. Oturma odasındaki halı sohbet alanını belirler. Halının büyüklüğü en azından mobliyaların ön ayaklarının üzerine geleceği kadar büyük olmalıdır. Yatak odasındaki halı ise yataktan kalkıldığında ayakların üzerine geleceği kadar büyük olmalıdır. Yatağın çevresinden en az yarım metre kadar dışa taşan halı büyüklüğü uygundur.

Diğer yandan iç mekanı olduğundan geniş ve ferah göstermek de doğru halı seçimiyle mümkündür. Duvara kadar bitişmiş halılar, iç mekanın dar ve kasvetli görünmesine sebep olacaktır. Halıların kenarlarında boşluk bırakmaya özen gösterirseniz, bulunduğunuz mekanda genişlik algısı yaratabilirsiniz.

Eğer aynı mekanda iki halı kullanacaksanız, halıların aynı boyutta olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü aynı boyuttaki halılar mekanın olduğundan küçük görünmesine neden olur.

Duvardan duvara halı, mekanda kesinti yapmayacağı için, alanı daha geniş ve büyük gösterecektir. Tüm eve uyguladığınızda, renk uyumu doğru yapılmışsa, odalar arasında akıcı bir geçiş sağlar. Ayrıca, zeminde bozuk veya düzensiz yerler varsa, bu kusurların kamufle edilmesini sağlar.

Parça Halılar

Eğer halı için bütçeniz kısıtlıysa, mobilyaların kalabalık olduğu bir odada daha küçük bir halıyı, daha büyük ve maliyetsiz bir halının üzerinde kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, iki küçük halıyı yanyana yerleştirip, buluşma noktalarını tutturabilirsiniz. İdeal olarak, halının büyüklüğü odanın çevresinden 30-35 cm kadar içeride olmalıdır.

Ayrıca parça halıların temizliği, duvardan duvara halılara göre daha kolaydır. Renk veya deseninden sıkıldığınızda, kolayca değişiklik yapabilirsiniz. Duvardan duvara halılara göre, daha fazla seçeneği vardır. Parça halıları, mevsimlere göre değiştirebilirsiniz. Kışın daha kalın ve yumuşak halılar kullanıp, yazın daha ince ve hafif kilimler kullanabilirsiniz. Mekanda odak noktası yaratmak istediğinizde, parça halılar istediğiniz noktayı vurgulamanıza yardımcı olur.

Halı Desenleri

Odada desenlere yer vermekten korkmayın. Her şeyin aynı olduğu bir oda, gerçekten sıkıcı bir hal alıyor. Desenleri kullanarak, odaya hareket ve enerji getirin. Böylece mutlu bir atmosfer elde edin.

Oturma odanızda kullanacağınız halı, duvar ve eşyalarınızla bütünlük içinde olmalı. Duvarlarınızın rengine göre, desenli halı seçebilirsiniz. Desenli duvar kağıdının olduğu evlerde desenli halı kullanımı odanın görüntüsünü boğuyor. Koltuğa göre halı seçimi de bu noktada önemli. Aynı şekilde koltuklar da desen ve düz renk dengesini sağlamalı. Desenli halı kullandığınız oturma odasında, düz renk koltuk seçimi, halınızın ön plana çıkmasını sağlar.

Desenli halılar, düz renk halılara göre, halının kusurlarını daha iyi kapatır. Ufak lekeler ve mobilyalardan oluşan ayak izleri gibi kusurları, desenli halı kullanarak kapatabilirsiniz.

Zemin rengine göre halı seçimi
Zemin rengine göre halı seçimi

Halı Seçiminin Zamanı

Bir odayı dekore ederken, halıyı ilk önce seçmek gerekir. Aksi takdirde, her şey yerleştikten sonra, uygun bir halı bulmak aylar sürüyor. Halı seçimini takiben, odadaki ev tekstili ve perde seçimini yapın.

Halı Altı Kaydırmaz

Halı kaydırmaz yerleştirmek, hem olası kazaları önler, hem de daha yumuşak bir ayak deneyimi sağlar. Halıların altına halı kaydırmaz yerleştirerek rahat edin.

Bebek ve çocuk odalarında, uzun tüylü halılar yerine, anti-bakteriyel ve anti-alerjik halılar tercih etmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, bebek ve çocuk odalarında kaymayı önleyen halı tutucularını kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Halı Rengi

Oturma odası gibi çok kullanılan bir mekan için açık renk halılardan uzak durmanızda fayda vardır. Açık renk halı, kirlenmeye müsaitliği ile sık kullanılan yaşam alanları için uygun bir seçim olmuyor. Bunun yerine, daha koyu renklerde ve desenli halılar tercih edilmelidir. Unutmayın, desenli halı, leke ve kiri kamufle etmede oldukça başarılıdır.

Renk seçiminde, doğal renkleri tercih edin. Çok fazla canlı rengin bir arada olduğu desenli halılar, oturma odanızın görünümünü göz yorucu hale getirecek. Bunu engelleyin.

El Dokuması Halı ya da Makine Halısı

Mekâna renk, canlılık katan ve dekorasyonu tamamlayan unsurlardan biri de halılardır. Ev için yeni bir halı almak ve iyisinin ne olduğuna karar vermek için bilinçlenmemiz gerekiyor. Seçilecek halının makine halısı mı, yoksa el halısı mı olduğunu kolayca anlamak tercihleri kolaylaştırıyor.

Halının el dokuması ya da makine işi olup olmadığını anlamın en basit yolu, arkasına bakmaktır. Örneğin; makine halılarının arka görüntüsü, çapraz çizgili ve sert dokuludur. Çünkü makine halılarında, yün lifleri makine ile halıya yerleştirilir. Sonra lateks ile halının arkası sağlamlaştırılır.

Dokunmuş halılar, düğüm atılarak yapılıyor. Halının arka kısmında, halı deseni küçük düğüm sıraları olarak görülüyor. El dokuması halılarda daha sık dokuma olduğu için yapımı, makine halılarına göre çok daha uzun zaman alır. Ancak bu durum, el dokuması halılarda yüksek kalite elde edilmesini sağlar. Yine de, el dokuması halılarda da farklı kalitede çok çeşit olduğu unutulmamalıdır.

Geleneksel halı kullanımı ve seçimine göre, büyük ve sık desenli halılar daha kullanışlıydı. Halıların farklı tasarımları ve farklı malzemeden üretilmeleri, salonunuzda daha zengin bir görüntü oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Sadece desenli değil, kabartmalı halıları tercih edin. Kabartmalı halıların 3 boyutlu görünümü, fazla eşya almanızı engelleyecektir.

Diğer yandan koltuğa göre halı seçimi önemli. Duvardan duvara serilen, koltukların altında kalan halılar yerine, odanızın açık kısımlarında görünecek şekilde halılar seçin. Küçük ve kabartmalı halılar, odanızı olduğundan daha büyük gösterecektir. Kir kaldırdığı için sık desenli halılar, düz renk halılara nazaran daha çok tercih edilir. Bunun yerine, nötr renklerde halı seçerek, odanızdaki kalabalık görüntüyü engellemiş olursunuz. Eşyalarınızın fazla gösterişli olmaması ve odanızı tamamen kaplamaması, halılarınızın ön planda olmasına ve evinizin daha sade görünmesine yardımcı olacaktır.

Koltuğa göre halı seçimi
Koltuğa göre halı seçimi

Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Halının türü ve kullanılacak mekân kadar, fiyat, renk ve boyut özellikleri de halı seçiminde önemli faktörler. Ancak, öncelikle seçim yapılan halının ihtiyacı karşılayıp karşılamadığının önemli olduğu unutulmamalıdır.
 • Çocuk odaları ve oturma odalarında yoğun kullanım olduğu düşünerek yapın. Aşınma ve kirlenmeye dayanıklı, sık ilmikli halıları tercih edin.
 • Halının yumuşaklığı, kırışma yoğunluğu, suya ve ışığa karşı duyarlılığının yanı sıra, halının kolay temizlenmesi, ses emiciliği,  ısı yalıtımı ve kolay tutuşmayan bir yapıya sahip olması da, dikkat edilmesi gerekilen özellikler arasındadır.
 • Halı da bulunması gereken özellikler kullanılacağı mekana göre değişiklik gösterir. Çocuk odasında kullanmayı düşündüğünüz halının tüy dökmemesi gerekir. Salonda kullanılan halının kolay temizlenebilir olması önemlidir. 
 • Kullandığınız halıların kaygan olmaması gerekir. 
 • Halı suya, deterjana, aşınmaya ve ışığa karşı dayanıklı olmalıdır. 
 • Evde meydana gelebilecek olası kazalara karşı kolay tutuşmayan bir yapıya sahip halıyı tercih edin.
 • Ayrıca ısı yalıtımı ve ses emici özellikleri bir halıda bulunması gereken özellikler arasında yer alır. 
 • Halı seçiminde en önemli olan detayın başında halının nerede kullanılacağı gelir. Mesela, çocuk odası için halı almayı düşünüyorsanız, tüy döken halılardan uzak durmanız gerekir.
 • Evinizin yoğun kullanılan yerleri için halı seçerken, halının aşınma özelliği olup, olmadığına dikkat edin. Aşınmaya dirençli halıları tercih edin.
 • Halının ışığa, suya ve sabuna karşı duyarlılığı önemlidir.
 • Halının kolay tutuşmayan bir yapıda olması önemlidir. Kış ayları için ısı yalıtımı olan halıları tercih edin.
 • Salon, antre gibi sık kullanılan alanlarda aşınmayı önlemek için sık ilmikli halıları tercih edebilirsiniz.
 • Halının kullanılacağı alanın genişliğini ve şeklini dikkate alarak seçim yapmaya özen gösterin.
 • Kullanım sıklığının fazla olduğu salon, antre, mutfak gibi alanlarda şu halıyı tercih edin: Polamid (naylon) gibi dayanıklı ve lekeleri gizleyebilen malzemeden üretilmiş halıları tercih edin.
 • Halının ebatına karar verirken, konumlandırılacağı odadaki mobilyaların kapladığı alanı göz önünde bulundurun.
 • Halının ağırlıklı rengine, desenine ve dokusuna karar verirken, oda içinde bulunan mobilyaları ve perdeleri dikkate alın.
 • Halı rengi seçiminde zemin döşemelerinin şeklini ve rengini de hesaba katın.
 • Kolay temizlenmesi için, leke koruyuculuk özelliği olan halıları tercih etmeye özen gösterin.

Doğru halıyı seçmek ve doğru şekilde kullanmak büyük fark yaratır. Halının rengi, ebatı ve konumu odanın dekorasyonunu doğrudan etkiler.

Halı Modelleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu