Halı Silme Suyuna Ne Konur?

Halıların temizliği için etkili bir temizleyici hazırlayabilirsiniz. Halılarda oluşan lekeleri temizlemek için halı silme suyuna ne konur?

Arap sabunu kullanabilirsiniz. Bir miktar arap sabununu sıcak suda köpürtün. Bu suyla halınızı silin. Ardından sirkeli suya batırdığınız bezle halınızın yüzeyini yavaşça silin. Bu yöntemle halınızı temizleyebilirsiniz.

Halı silme suyuna sirke de koyabilirsiniz. Bir kovanın içine koyulan suyun içine biraz sirke damlatın. Sirkenin fazla kaçmaması çok önemlidir. Ardından bez ya da fırça yardımı ile halıyı silin. Silme işlemi bittikten sonra mutlaka su ile durulama yapılmalıdır.

Halının parlaması için halı silme suyuna karbonat koyabilirsiniz. 1 kova suyun içine 1 su bardağı karbonat ekleyin. Hazırladığınız bu karışım ile halının yüzeyini iyice silin. Bu uygulama hem temizliğin yapılmasına hem de halının parlaklık kazanmasına olanak sağlar.

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Bu yöntemde bir miktar mısır nişastasına ihtiyacınız olacak. Ortalama büyüklükte bir halı için bir bardak mısır nişastası yeterli olur. Bir bardak mısır nişastasını halınızın üzerine serpiştirin ve 30 dakika bekleyin. Ardından halıyı elektrik süpürgesi ile iyice süpürün.

Eğer halınızda çamur lekesi oluştuysa, lekeli kısma tuz dökün ve ovalayın. Ardından lekeli bölgeyi süpürün. Eğer halınızda kahve lekesi oluştuysa, lekeli kısmı soda ile silin ve süngerle temizleyin.

Eğer halınızda şarap lekesi oluştuysa, hemen müdahale ederek lekenin üzerini tuz ile kaplayın. Tuz şarabı çekecektir. Kuruyunca tuzu süpürgeyle süpürün ve halıyı silin. Eğer halınızda meyve suyu lekesi oluştuysa, lekeli kısma kaynar su dökün ve lekeli bölgeyi süngerle silin.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu