Halı temizliği ve bakımı

Evde en çok kullanılan ve en çabuk kirlenen eşyaların başında halılar gelir. Evinizde hijyen sağlamak için sık sık halılarınızı temizlemelisiniz.

Halılarınızın temiz kalmasını istiyorsanız, ilk olarak halı alırken halıların leke koruyucu özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. 

Halınızın temiz kalması için, halınızı periyodik olarak temizlemelisiniz. Birbirine çok yakın zamanlarda yapılan halı temizliği, zamanla halınızın yıpranmasına neden olabilir. Halınızı ne sıklıkla temizleyeceğinize, kullanımınıza göre karar verebilirsiniz. 

Halılarınızın temizliği için doğru deterjan ve ürün seçmelisiniz. Yanlış deterjan kullanımı halınıza zarar vereceği gibi, halı üzerindeki leke ve kirleri de çıkarmayacaktır. 

Halılarınızı elektrik süpürgesi gibi vakumlu bir makineyle süpürün. Elektrik süpürgesi kirleri kuvvetlice çekerek, halı gözeneklerinde birikmesini önleyecektir. 

Lekenin halınızda sabitlenmesini önlemek için, lekeye en kısa sürede müdahale etmelisiniz. Ayrıca üç – dört günde bir halılarınızda leke kontrolü yapabilirsiniz. Lekeyi ne kadar kısa sürede fark ederseniz, çıkarmanız o kadar kolaylaşacaktır. Uzun süre temizlenmeyen lekeler halıda sabitlenir. 

Kullandığınız temizlik kimyasallarını halının renginde ya da dokusunda her hangi bir deformasyona yol açıp açmayacağını anlamak için, önce halının görünmeyen bir yerinde deneyip, ondan sonra kullanmaya başlamalısınız. 

Halılarınızın daha az kirlenmesini istiyorsanız, halılı odalarınızın girişine paspas koyabilirsiniz. Paspaslar terliğiniz altındaki tozların halıya geçmesini önleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu