Halıdaki İs Lekesi Nasıl Çıkar?

Kış aylarında, özellikle soba kullanılan evlerde halılar çok çabuk kirlenmektedir. Halıda oluşan kurum, is lekeleri temizlenmesi güç lekelerdendir.

Bakım ve temizliğinin ihmal edilmesi durumunda halıların kullanım ömrü kısalır ve evde görünen alanın büyük bir kısmını kaplamaları sebebiyle görüntü kirliliği oluşur.

Isıtma amaçlı kullanılan kömür sobası is oluşmasına sebep olur. Bu da halıya bulaşabilir ve halıda is lekesi oluşmasına sebep olur. Eğer temizlenmezse leke halının derinine sirayet edebilir.

Halıdaki is lekesinin halının diğer yerlerine bulaşmasını engellemek gerekir. Dağılması durumunda leke halının tamamını etkileyebilir. Bu durumda temizlemesi de daha zor olur.

Halıdaki kurum lekesi nasıl temizlenir?

1. Yöntem

İsin halın içine sinmeden temizlenmesi önemlidir. Leke oluşur oluşmaz müdahale etmek gerekir. İsli bölgeyi cam silme spreyinden biraz sıkıp ovalayarak silebilirsiniz.

2. Yöntem

Eğer daha yoğun bir leke oluşmuşsa bulaşık deterjanı ve su karışımı da kullanabilirsiniz. Yumuşak bir bez ile karışımı isli bölgeye uygulayın ve leke çıkana kadar ovun.

3. Yöntem

Halıdaki is lekesini halı yıkama makinesi ile de çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra halı yıkama deterjanları da lekenin çıkarılmasında iş görecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu