Halıdaki Kedi Köpek Tüyü Nasıl Temizlenir?

Halıdaki kedi köpek tüyü nasıl temizlenir? Çok sevdiğimiz ve ailenin bir parçası olan sevimli dostlarımız kedi ve köpekler, geçtikleri yerlerde tüylerini bırakırlar. Bu tüyleri temizlemek de size düşüyor.

Özellikle halılar tüyleri toplar. Bu sorundan kurtulabilmek için halıları düzenli olarak süpürmeli ve tüylerden kurtulmak için pratik yöntemleri bilmelisiniz.

Kedi Köpek Tüyü Temizliği

Sünger Mop ile Temizleme

Mop, az ipli halılar için uygundur. Daha çok tüylü halılar için bu yöntem önerilmez.

Mop

Malzemeler

  • Mop
  • Sprey şişesi
  • Su
  • Elektrik süpürgesi

Halıyı iyice süpürün. Sprey şişesine koyduğunuz suyu halının yüzeyine sıkın. Halının nemlenmesi yeterli olacaktır. Fazla sıkmanız gerekmez. Mop ile nemlendirdiğiniz yerleri silin.  Eğer evde mop yoksa fırça da işinizi görür. Toplanan tüyleri elektrikli süpürge ile süpürün.

Evcil Kedi

Yumuşatıcı ile Temizleme

Malzemeler

  • Sıvı kumaş yumuşatıcısı
  • Su
  • Sprey şişesi
  • Elektrikli süpürge

Sprey şişesine 3’e 1 oranında su ve yumuşatıcı koyun. (3 çay bardağı suya, 1 çay bardağı yumuşatıcı gibi.) Karışımı halıya sıkın. Halıyı kurumaya bırakın. Ardından süpürün. Yumuşatıcı tüylerin kalkıp daha kolay süpürülmesini sağlayacaktır.

Evde Köpek

Karbonat ile Temizleme

Malzemeler

  • Karbonat
  • Elektrik süpürgesi

Karbonatı halıya serpin. 2 -3 dakika bekleyin. Halınızın üzerini elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Bu yöntem kokuyu da engeller.

Bunların yanı sıra halınızın tüylerini kestirebilirsiniz. Bu yöntemleri kullanarak tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Kedi Köpek Tüyü İçin Çözümler

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız, özellikle mevsim değişikliklerinde sık dökülen tüyler, evinizi hijyen ve düzen açısından tehdit edebilir. Birkaç pratik yöntem uygulayarak, kedi ve köpek tüylerinin kolayca temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Köpekler ve kediler, cinslerine göre değişmekle birlikte sık tüy döken evcil hayvanlardır. Tüylerin hem dostlarınızı rahatsız etmesini engellemek hem de evinizin temiz ve hijyenik olmasını sağlamak için sık sık temizlik yapmanız ve dostlarınızı taramanız gerekiyor.

Tüylerini Sık Sık Tarayın

Bazı kediler tüylerinin taranmasından hoşlanmadığı gibi, köpekler tüylerinin taranmasını çok sever. Petshoplardan alabileceğiniz jiletli taraklarla, köpeklerin dökülen tüylerini tarayabilir, böylece hem rahatlamasını hem de evinizdeki tüylerin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Tüy Toplama Ruloları Kullanın

Koltuk, elbise, perde gibi kumaş ya da pamuktan yapılmış eşyalarınızdaki tüyleri toplamak için, tüy toplama ruloları kullanın. İki taraflı yapışkan bantlardan oluşan tüy toplama ruloları ile eşyalarınızda biriken tüylerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Sık Sık Traş Ettirin

Tüyleri sık dökülen hayvanları, sık traş ettirmeniz, hem tüylerinin daha sağlıklı uzamasını hem de vücudunun rahat etmesini sağlar. Aynı zamanda evinize dökülen tüy miktarı da önemli ölçüde azalır.

Tüy Güçlendirici Mamalar Kullanın

Tüy güçlendirici mamalar kullanarak, evcil hayvanınızın tüylerinin daha az dökülmesini ve daha güçlü çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Evdeki evcil hayvan tüylerinden kurtulmak için 2-3 günde bir temizlik yapmanız da önemlidir. Tüy güçlendirici mamalar kullanarak ve sık traş ettirerek, dökülen tüylerin azalmasını da sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu