Halıfleks Nasıl Döşenir?

Zemini tamamen sararak ısı tasarrufu sağlayan halıfleks, bir sıcak zemin kaplamasıdır ve kalınlıklarına göre değişiklik gösterir.

Maliyetli olması sebebiyle bütçeyi zorlayabilen halıfleks, diğer yandan da ses ve ısı yalıtımı sağlaması sebebiyle tercih edilmektedir. Gerekli malzemeyi alarak halıfleksin uygulaması kendiniz yapabilirsiniz.

Halıfleks Nasıl Döşenir?

Halıfleks Seçimi

İstediğiniz renk ve modele karar verdikten sonra halıfleksin yanmaz, kalın ve taban kısmının keçe olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece kullanacağınız halıfleks uzun ömürlü olacaktır. Bunun yanı sıra temizlenmesi kolay bir ürün seçmeniz önerilir.

Oda Ölçümü Yapılması

Halıfleksi seçtikten sonra odanın boyutlarını ölçün. Bu ölçümü en dış kenardan başlayarak yapmalısınız. Aksi taktirde boşluklar oluşur. Zemin tam olarak kapklanamaz.

Zemin Temizliği

Halıfleksi döşemeden önce zemini temizlemelisiniz. Bu işlem aynı zamanda zeminde potluk oluşmasını da engeller.

Halıfleks Kesimi

Aldığınız ölçülere 10 santim ekleyerek halıfleksinizi kestirin. Bu işlemi halıfleksi kullanacağınız alanda değil de daha geniş bir alanda yapmanız, çalışma açısından kolaylık sağlar.

Rötuşların Yapılması

Kestiğiniz ana parçayı döşenecek alana getirin. Girinti ve çıkıntılarla ilgili son rötuşları yapın. Böylece halıfleks zemine tam olarak oturur.

Zemine Yapıştırma

Dilerseniz yapıştırıcı kullanarak halıfleksi zemine sabitleyebilirsiniz. Fakat bunun yanı sıra kaymaz taban ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Köşebentlerin Çakılması

Önce köşebent kalıpları duvara sabitlenir, ardından ise üst kapaklar takılarak işlem sona erdirilir. Bu işlem ardından halıfleks döşeme işlemi de sona ermiş olur.

Bu yöntemi kullanarak halıfleksi kolayca kendiniz döşeyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu