Halıfleks Tamiri Nasıl Yapılır?

Boydan boya halınızın üzerine bir şey dökülüp, büyük bir leke bıraktığında, lekeyi çıkaramıyorsanız, lekeli bölüme yama yaparak, halınızı kurtarabilirsiniz.

 Lekeli halıyı kurtarabilmek için, lekeli bölümün yerine, aynı halıdan bir parça ile yama yapabilirsiniz. Evde kendi kendinize yapabileceğiniz bu yama işlemi sayesinde, yenilenmiş halıfleksinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Lekeli halıflekse yama yapmak için, doğru halı parçasından edinmek ve temiz çalışmak önem taşır.

 Malzemeler:

 Çekiç

Maket bıçağı ya da halı bıçağı

Halı parçası (gövde halı ile birebir aynı olmalı)

Halı çivileri

Metal t cetveli

Çift taraflı yapışkan bant

Yapılışı:

  1. Büyük bir yama yapmak için, öncelikle lekenin olduğu alanı ince uzun dikdörtgenler şeklinde kestiğiniz halı parçaları ile çerçeve içine alın. Şerit halindeki bu halı parçaları lekenin dört tarafına yerleştirilerek, çerçeve oluşturulması sağlanır. Halı parçalarını lekeli bölümü çerçeve içine alacak şekilde ters bir şekilde (altı yukarıya gelecek) yerleştirdikten sonra, halı çivileri ile çakarak, halının yama aşaması için gergin durmasını sağlayıp, sabitleyebilirsiniz.
  2. Yama yapmak istediğiniz lekeli alan kadar halı parçasını, çerçevenin içine sığacak şekilde, bir metal cetvel yardımı ile kesin. Kesim işlemini yaparken, halı parçasını ters tutuyor olmanız gerekir. Yani, alt tarafı, yukarıda olmalıdır. Bu halı parçası düzgün bir kare ya da dikdörtgen şeklinde olabileceği gibi, tam lekenin kenarlarını takip edecek şekilde de kesilebilir.
  3. Yama parçasını lekeli alanın üzerine ters olarak yerleştirerek, gövde halıyı maket bıçağı ya da halı bıçağı yardımı ile kesin. Kesimi gerçekleştirirken, yama parçasını ters tutmanızın sebebi, daha rahat çalışabilmektir. Bu sayede, halıfleksin alt tabanı yukarıda kalacağı için, size kılavuz oluşturması daha kolay olur.
  4. Lekeli halı parçasını çıkartın. Gövde halının kenarlarını kaldırarak, tüm kenarların altına çift taraflı yapışkan bant yerleştirin.
  5. Yama halı parçasını yerine yerleştirin. Banta iyice yapışması için kuvvetlice bastırın. Son olarak, çerçeve oluşturması için geçici olarak çivilediğiniz şerit halı parçalarını çıkartın.

Halınız yepyeni bir görünüme kavuşmuş olacak. Zaman içinde, yama parçası, halının içine iyice yerleştikçe, gözle ayırt edilmesi neredeyse imkansız olacaktır.

İyi günlerde kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu