Halıfleks Temizliği Nasıl Yapılır?

Halıfleks evde kullanılan diğer halılardan daha zor temizlendiği gibi, halıflekste genellikle daha fazla toz birikir. Bu nedenle halıfleks temizliğinin sık yapılması önemlidir.

Tüm zemini kaplayan halıfleksin yıkanması mümkün olmadığından, ıslak temizliği zordur. Ancak pratik yöntemler kullanarak, halıfleks temizliği kolaylıkla yapılabilir.

Bazı temizlik ürünleri ve piller asit içerir. Bu güçlü asidin halıyla teması halinde vakit kaybetmeden, döküldüğü bölgeyi temizleyin. Aksi takdirde halıda ciddi hasar meydana gelebilir. Asit dökülen bölüme süngerle müdahale edin. Süngerin asidi emmesini sağlayın. Bu işlemi asit bitene kadar yapın ve daha sonra bir kaşık kaynamış soda ile sıcak su karıştırın. Bu karışımı lekeye sürün ve halıyı en kısa zamanda kurutun. Halıdan boya lekesini çıkarmak için, halının yeniden boyanması gerekebilir veya bu kısımların yeniden dokunmasını sağlayabilirsiniz. Boyalar güçlü kimyasal maddeler içerdiği için, diğer kimyasal maddelerle müdahale etmeniz durumunda, halıya zarar verebilirsiniz.

Halıfleks Nasıl Temizlenir?

  1. Emiş gücü yüksek olan elektrik süpürge ile tüm zemini temizleyin.
  2. Halı yıkama makineniz varsa, halıfleksi yıkayabilirsiniz. Halı yıkama makineniz yoksa temizlik firmalarından destek alabilir ya da temizliği silerek yapabilirsiniz.
  3. Evinizde evcil hayvan ya da küçük çocuk varsa, halıfleks temizliğinde cilde zarar vermeyen temizlik malzemeleri kullanmaya özen gösterin. Halı şampuanları etkili bir temizlik maddesi olabileceği gibi, zararlı kimyasal maddeler içeren temizleyicileri kesinlikle kullanmayın.
  4. Yumuşak bir bezle halıfleksi silmeniz etkili çözüm almanızı sağlayacaktır. Ancak halıfleks üzerinde zor çıkan lekeler varsa, sünger gibi yumuşak bezler sonuç almanızı engeller.
  5. Temizlemede kullanacağınız bezlerin emici olmasına dikkat etmeniz, halıfleksin daha hızlı kurumasını sağlar.
  6. Halıfleks temizliğini bezlerin yanı sıra fırça ile de yapabilirsiniz. Ancak fırçanın dişlerinin sert olmamasına dikkat etmeniz şarttır.
  7. Halıfleksi sildikten sonra, odayı birkaç saat havalandırmayı unutmayın.

Evinizdeki hijyeni korumak ve sağlığınıza zarar verebilecek toz oluşumunu azaltmak için halıfleksleri sıklıkla temizlemeye dikkat edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu