Ham Bal Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ham bal nedir? Çiğ bal olarak da bilinen ham bal nasıl kullanılır? Diğer ballardan farkı nedir?

Birçok kişi ham balın normal baldan daha sağlıklı olduğunu düşünüyor. Peki doğru mu? Ham bal daha sağlıklı mı ve farkları nelerdir?

Bal, bal arıları tarafından yapılan tatlı, şuruplu, altın renkli bir sıvıdır. Bal arıları balları arı kovanında yiyecek ve besin maddeleri için saklar. Ham bal doğrudan kovandan gelirken, bildiğimiz bal şişelenmeden önce işleme tabi tutulur.

İnsanlar balı 8.000 yıldır tıbbi olarak kullanıyorlar. Başlangıçta insanlar ham bal kullanıyordu, ancak bugün süpermarket raflarındaki çoğu bal, genellikle yoğun ısıtmayı içeren pastörizasyon yoluyla işleniyor. Bu işlenmiş bal türlerinin çoğu ilave şekerler içerebilir.

Bal Nedir?

Pastörize bal, berrak ve pürüzsüzdür. Pastörizasyon işlemi balın görünümünü iyileştirir, raf ömrünü uzatır ve balın tadını etkileyebilecek maya hücrelerini öldürür. Bununla birlikte, bazı insanlar pastörizasyonun baldaki antioksidan ve besin maddelerinin sayısını azalttığına inanmaktadır.

Bal Çeşitleri Nelerdir?

Her biri kendi özelliklerine sahip birçok farklı bal türü vardır. Bal; arıların çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından aldıkları nektarı, bal midesi denilen organlarında tutarak yaptıkları bir besindir.

Bal elde ediliş kaynaklarına göre çiçek balı ve salgı balı; elde ediliş şekline göre petekli bal, süzme bal, petekli süzme bal, pres balı, sızma bal, fitre edilmiş bal olarak sınıflandırılır.

Arıların çiçeklerden nektar alarak oluşturdukları ballara çiçek balı denir. Bitkilerin üzerindeki salgılan üretile bala da salgı balı denir. Dünyada üretilen balın büyük bölümü çiçek balıdır. Yaygın bal çeşitleri ve özellikleri aşağıdaki gibidir:

Ham bal: Doğrudan kovandan gelir ve filtrelenmiş veya filtrelenmemiş formlarda bulunur.

Pastörize bal: Pastörize edilir ve ilave şeker içerebilir.

Saf bal: Pastörize edilir, ancak ilave bileşen içermez.

Manuka balı: Manuka çalı üzerinde beslenen arılar tarafından yapılır.

Orman balı: Çiçeklerden nektar yerine ağaçlardan bal özü alan arılar tarafından yapılır. Genellikle diğer bal türlerinden daha koyudur.

Akasya balı: Siyah akasya ağacının çiçeklerinden beslenen arılar tarafından yapılır. Genellikle diğer bal türlerinden daha hafiftir.

Ham Bal Nedir?

Ham bal doğrudan petekten gelir. Arıcı genellikle sadece polen, balmumu da dahil olmak üzere küçük parçacıkları gidermek için balı filtreler. Balı pastörize etmezler. Çiğ bal, bu ekstra elementleri içerdiğinden koyu veya opak görünür. Yemek için güvenlidir.

Ham veya pastörize edilmiş bal, düşük nem içeriği ve yüksek asitliği nedeniyle bakterilerin ve diğer tehlikeli organizmaların büyümesine doğal olarak direnir. Bununla birlikte, bal üretmek için kullanılan nektarda doğal olarak bulunan maya sporları çoğalabilir ve tehlikeli olmasa da lezzeti etkileyebilecek fermantasyona neden olabilir. Bazı ticari üreticiler, kalan mayaları öldüren ürünlerini pastörize etmeyi tercih ediyor. Aynı zamanda balı da hızlı bir şekilde kristalize eder.

Ham Bal ile Diğer Balların Farkı Nedir?

Ham bal, filtrelenemeyecek kadar küçük petek döküntüsü nedeniyle normal baldan daha doğaldır.

Ham bal, renk ve dokuda normal baldan daha fazla varyasyon eğilimindedir. Çiğ balın rengi, arıların tozlaştığı çiçeklere bağlı olarak değişebilir.

Çiğ balın diğer ballardan daha sağlıklı bir alternatif olabileceğine dair çalışmalar olmakla birlikte, net bir fikir ortaya konmu değildir.

Tadı Nasıl?

Ham bal, pastörize baldan daha karmaşık bir tada sahip olma eğilimindedir. Ham balın tadı diğer türlere göre daha baskın olabilir.

Ham Bal Nasıl Kullanılır?

Sade yoğurt üzerine çırpılmış veya tam tahıllı tost üzerine sürülerek çiğ balın tadını çıkarın. Ayrıca içeceklerde, salata soslarında ve genellikle çeşitliliği ayırt etmeden bal gerektiren herhangi bir uygulamada da kullanabilirsiniz.

Çiğ Bal Nereden Alınır?

Küçük arıcılardan yerel bal satın aldığınızda, neredeyse her zaman “çiğ bal” satın alırsınız. Yerel pazarlardan bir bal satıcısı tanıyorsanız şanslısınız.

Özel mağazalar, sağlıklı gıda mağazaları, kooperatifler ve diğer küçük gıda mağazaları genellikle çiğ bal da satar. Yaşadığınız yere bağlı olarak, daha büyük marketler çiğ bal satabilir; etiketleri dikkatlice okuyun ve “ham” veya “pastörize edilmemiş” yazdığından emin olun. Kısacası, yerel kaynaklı yiyecekler içeren herhangi bir yerde ham bal bulabilirsiniz.

Çiğ Bal Nasıl Saklanır?

Kimyasal bileşimi nedeniyle, genellikle belirsiz bir raf ömrüne sahiptir. Nem ve ışık balın kristalleşmesine ve ısının sıvılaşmasına neden olabilir, ancak her iki durumda da yemek hala güvenlidir. Bal, karanlık bir kiler veya dolapta sıkıca kapatılmış cam kavanozda uzun süre saklanır. Sıvı bal, sobanın yakınındaki bir dolap gibi daha sıcak bir yerde şuruplu kalır. Kremalı veya çırpılmış bal daha serin bir yerde saklanmalıdır. Buzdolabına koyabilirsiniz, ancak kullanımı zorlaşacaktır.

Ham balınız grenli hale gelirse, şeker kristalleri eriyene kadar kavanozun bir kase ılık suda bekleterek tekrar “sıvılaştırabilirsiniz”. Bunun geçici bir çözüm olduğunu unutmayın; kristalleştikten sonra bal soğurken hızla yeniden kristalleşir.

İçeriği Nedir?

1 çorba kaşığı bal yaklaşık 60 kalori ve 17 gram doğal şeker içerir. Ayrıca bazı vitaminler, mineraller, amino asitler ve antioksidanlar içerir, ancak besin profili, arıların üretimde kullanılan çiçek türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Balın düşük oksijen ortamında gelişebilen Clostridium botulinum bakterisinin neden olduğu nadir fakat potansiyel olarak ölümcül bir hastalık olan bebek botulizmi riski nedeniyle 1 yaşından küçük çocuklara bal verilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu