Hamak Nasıl Yapılır?

Uyumak ve dinlenmek için kullanılan hamak; ağ ya da kumaştan yapılan bir çeşit yataktır.

Havaların ısınmasıyla birlikte çimenlere çıkma vakti de yaklaşıyor. Bir ağacın gölgesinde uyumayı kim istemez ki? İki ağaç arasına, hamak standına, bahçeye ya da balkona… Bahar geliyor, hamakları hazırlayın.

Hamak; bebek hamağı, çocuk hamağı, tek kişilik, çift kişilik ve 3-4 kişilik olarak yapılır. En küçük boy olan bebek hamağının eni 90 cm civarında olur. Aile boyu hamaklarının eni ise 250 santimetreye kadar çıkar. Hamak alırken, kullanacak kişinin boy ve kilosuna uygun boyutlarda hamak seçmek önemlidir.

Evde Hamak
Görsel: ClaytonLittle Architects

Hamak Çeşitleri

Ağ Hamak: Uçlarında tahta bulunur. Kalın pamuklu iplikten ya da polyesterden ağ şeklinde örülerek yapılır. Tahtalı hamaklar daha dengesizdir. Tek tarafı tahtalı olanlar biraz daha dengelidirler.

Brezilya Hamakları: Genellikle pamuklu kumaştan yapılır ve canlı renklerde dokunur. Bahçe kullanımına uygundur.

Maya Hamakları: Parlak renkli, ince pamuklu ya da polyester iplikten elde dokunarak yapılır. Ağ şeklinde örülerek yapıldığından dolayı esnektir. Hafiftir.

Nikaragua Hamakları: Görüntü olarak Maya hamaklarına benzer. Maya hamaklarından tek farkı daha sıkı örülmüş olmalarıdır.

Denizci ya da askeri Hamaklar: Sert pamuklu dokuma kumaştan yapılırlar. Mat renkli ve sert yapılı olduklarından dolayı dekoratif olmayan hamaklardır.

Hamak Yapımı

Hamak
Görsel: postila.ru

Malzemeler

 • 2,5-3 metre dayanıklı kumaş
 • 2 tane kumaşın enine uygun ölçülerde dayanıklı tahta kiriş
 • 22 tane metal halat tutucu
 • Halat
 • 2 tane orta boy çelik halka

Kumaşın baş ve ayak kısmına gelecek yerlerini 5’er santim içeriye doğru dikin. Diktiğiniz bu bölümlere, hem ayak hem baş kısmından 11’er adet delik açın. Bu işlem için maket bıçağı kullanabilirsiniz. Açtığınız deliklere metal halat tutucuları takın. Metal halat tutucuları yapı marketlerden alabilirsiniz.

Ardından hem baş hem de ayak kısmı için aldığınız tahta kirişlerde matkap yardımıyla 11’er adet delik açın. Bu delikler kumaştaki deliklere denk gelmelidir. Ardından her birinden halat geçirin ve bu halatı hem ayak hem de baş kısmında birer tane çelik halkada birleştirin. Hamağınız hazır.

İyi eğlenceler.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Ben ipten yapmak istiyorum hamağımı ve 12deliği var ama bi delik için kaç metre ip kesmem lazım

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Ortalama bir insan boyunu ve ipin bağlama payını baz alarak 1.80 – 2 metre civarı kesmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu