Hamur İşlerini Kolaylaştıran Püf Noktalar

Türk mutfağının olmazsa olmazlarının başında şüphesiz hamur işleri geliyor. Pastasından böreğine, kekinden kurabiyesine kadar envai çeşit lezzet sofralardaki yerini alıyor.

Ekmeksiz bir sofrayı düşünemeyiz. Her özel günün sofrasında muhakkak en az bir hamur işi olur. Peki bunca hamur işi ile çevrilmişken biraz da bunun nasıl kolay yapılacağından bahsedelim.

Daha lezzetli, daha güzel hamur işleri için bazı püf noktalarınız bilmeniz gerek. Pratiğine hakim olacağınız bir konuda enfes lezzetler yapabilirsiniz. İşte şimdi her şey daha kolay.

hamur işi (1)

Hamur İşleriyle İlgili Püf Noktalar

Daha kolay açılmasını istediğiniz hamuru dinlendirme aşamasındayken üzerine nemli bez koyarak buzdolabına kaldırın. Bir süre buzdolabında tutacağınız hamur tam da istediğiniz gibi kolayca açılacaktır.

Tavada kızartılan hamur işleri size ürkütücü görünebilir. Oysa bir miktar toz şeker ile her şey kolaylaşabilir. Kullandığınız kabartma tozunun içine bir miktar toz şeker atarsanız hamur işi daha lezzetli olacaktır.

hamur işi (4)

Evde ekmek yapmaya karar verdiniz. Ama havalar da sıcak. Onca emek vererek yaptığınız ekmeğin çabucak bayatlamasını istemiyorsanız, içine haşlayıp ezdiğiniz bir miktar patates koyabilirsiniz.

Ertesi güne kalan gözleme gibi hamur işlerini tekrar ısıtmak istediğinizde yağsız (ya da çok az yağlı tavaya) üstlerini alüminyum folyo ile örterek koyun, böyle ısıtın.

Taze meyve ya da kuru yemiş katacağınız hamurun malzemesinin pişerken çökmemesi için malzemeleri hamur katmadan önce un ya da nişastaya bulayın.

hamur işi (3)

Taze meyve kullanacağınız pastalarda çiğ bir tatla karşılaşmamak için meyveleri biraz toz şeker serperek kullanabilirsiniz.

Kurabiye ya da böreklerinizin ağızda dağılmasını istiyorsanız, hamurlarına bir miktar sirke ekleyebilirsiniz.

Kekinizin kabarmamasından şikayet ettiğinizi biliyoruz. Ama çözümü var. Hamuru kalıba koyduktan sonra 30 dakika dinlendirin, ardından fırına atın.

hamur işi (2)

Hamur işinde erimiş çikolata kullanacaksanız, daha yumuşak olabilmesi için çikolatanın içine biraz tereyağı ekleyin.

Pandispanyalarınız dümdüz olsun istiyorsanız, fırına vermeden öce tepsinin üzerine nemli bir bez koyun.

Kurabiyelerinizin sertleşmesini istemiyorsanız, saklama kabının içine bir iki dilim elma koyabilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu