Hamur İşleri İçin Pratik Bilgiler

Hamur işleri daha kolay yapabilmek için pratik uygulamalar bulunur. Türk mutfağının olmazsa olmazlarının başında şüphesiz hamur işleri geliyor. Pastasından böreğine, kekinden kurabiyesine kadar envai çeşit lezzet sofralardaki yerini alıyor.

Ekmeksiz bir sofrayı düşünemeyiz. Her özel günün sofrasında muhakkak en az bir hamur işi olur. Peki bunca hamur işi ile çevrilmişken biraz da bunun nasıl kolay yapılacağından bahsedelim.

Daha lezzetli, daha güzel hamur işleri için bazı püf noktalarınız bilmeniz gerek. Pratiğine hakim olacağınız bir konuda enfes lezzetler yapabilirsiniz. İşte şimdi her şey daha kolay.

Hamur İşleri İçin Püf Noktaları

 • Daha kolay açılmasını istediğiniz hamuru dinlendirme aşamasındayken üzerine nemli bez koyarak buzdolabına kaldırın. Bir süre buzdolabında tutacağınız hamur tam da istediğiniz gibi kolayca açılacaktır.
 • Tavada kızartılan hamur işleri size ürkütücü görünebilir. Oysa bir miktar toz şeker ile her şey kolaylaşabilir. Kullandığınız kabartma tozunun içine bir miktar toz şeker atarsanız hamur işi daha lezzetli olacaktır.
 • Evde ekmek yapmaya karar verdiniz. Ama havalar da sıcak. Onca emek vererek yaptığınız ekmeğin çabucak bayatlamasını istemiyorsanız, içine haşlayıp ezdiğiniz bir miktar patates koyabilirsiniz.
 • Ertesi güne kalan gözleme gibi hamur işlerini tekrar ısıtmak istediğinizde yağsız (ya da çok az yağlı tavaya) üstlerini alüminyum folyo ile örterek koyun, böyle ısıtın.
 • Taze meyve ya da kuru yemiş katacağınız hamurun malzemesinin pişerken çökmemesi için malzemeleri hamur katmadan önce un ya da nişastaya bulayın.
 • Taze meyve kullanacağınız pastalarda çiğ bir tatla karşılaşmamak için meyveleri biraz toz şeker serperek kullanabilirsiniz.
 • Kurabiye ya da böreklerinizin ağızda dağılmasını istiyorsanız, hamurlarına bir miktar sirke ekleyebilirsiniz.
 • Kekinizin kabarmamasından şikayet ettiğinizi biliyoruz. Ama çözümü var. Hamuru kalıba koyduktan sonra 30 dakika dinlendirin, ardından fırına atın.
 • Hamur işinde erimiş çikolata kullanacaksanız, daha yumuşak olabilmesi için çikolatanın içine biraz tereyağı ekleyin.
 • Pandispanyalarınız dümdüz olsun istiyorsanız, fırına vermeden öce tepsinin üzerine nemli bir bez koyun.
 • Kurabiyelerinizin sertleşmesini istemiyorsanız, saklama kabının içine bir iki dilim elma koyabilirsiniz.
 • Hamur yoğururken su, azar azar eklenir. Zira,  birden bire eklenen su, hamuru pütürlü yapacağından tavsiye edilmez.
 • Mayalı hamurun daha kolay yoğrulması için, mayaya bir miktar ayçiçeği yağı katılır. Ayrıca, hamurun daha gevrek olması için, hamura iki adet haşlanmış patates ilave edilir.  Ancak, patateslerin sıcak olarak ilave edilmemesine özen gösterilmesi gerekir.
 • Yoğrulan hamurun daha rahat açılabilmesi için,  hamur yarım saat ila iki saat arasında dinlendirilir. Dinlendirme sırasında hamurun yapışmaması ve kabuk tutmaması için,  hamur dinlendirilen kabın unlanması önerilir.  Sonra da, hamurun üzeri nemli bir bez ile örtülerek,  dinlendirilmeye bırakılır.
 • Poğaça ve böreklerin daha iyi kızarması için, üstüne sürülen yumurta sarısının içine az bir miktar şeker katılması tavsiye edilir.

Hamurun Yapışmaması İçin Ne Yapılır?

Bir hamur işi fırçası ile hamur işlerinin kalıba yapışmasını engelleyebilirsiniz. Hamur işi hazırlarken kalıpları iyi yağlamak, sonucu direkt olarak etkiler. İyi yağlanmamış bir kalıba hamur işi yapışır ve çıkartırken hamurun şekli bozulur. Bunu önlemenin en pratik yolu is,  bir hamur işi fırçası edinmektir.

Hamur işi fırçası ile eritilmiş yağı veya bitkisel yağı kolaylıkla kalıbınıza köşe bucak sürebilirsiniz. Yumuşak ve esnek fırçalar, en zor noktalara bile kolayca ulaşacak ve kalıbı tamamen yağlamanıza olanak verecektir.

Siz de, bu bilgiler ile mutfaktaki hamur işlerinizi kolaylaştırabilir ve lezzetli ikramlar hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu