Hangi Çiçek Nerede Yetişir?

Bahar geliyor, çiçekler açmaya başladı. Cam kenarında, balkon ya da evin çeşitli köşelerinde ve bahçelerde çiçekler renklenmeye başlıyor.

Evleri ve bahçeleri daha yaşanılır yerler haline getiren çiçekler, mis kokuları ve renkli görüntüleriyle dekorasyonların da önemli unsurlarından.

Çiçeklerin farklı ekim tarihleri ve farklı bakım özellikleri olduğu gibi farklı ekim yerleri de vardır. Her çiçek başka başka yerlerde büyümek için uygundur. Bahçem yok, evim güneş görmüyor diye üzülmemelisiniz.  Her mekana uygun farklı çiçekler var.

Güneş gören yerlerde

Mavi ve pembe petunyalar, kırmızı ve pembe sardunyalar, sarı kapringelblumeler, kırmızı sarmaşık sardunyalar, kokulu mavi heliotropium, küçük sarı ve beyaz papatyalar.

Gölge yerlerde

Begonyalar, Edellieschenler, küpe çiçekleri. Tek yıllık balkon çiçeklerinin yanı sıra, ılıman bölgelere özgü çok yıllık bitkiler de ekilebilir.

Yarı gölge yerlerde

Mavi veronica, kırmızı ve pembe sarmaşık sardunyalar, küpe çiçeği, mavi adaçayı, pembe tonlarda begonyalar.

Sebze bahçesi

Saksıda sebze de yetiştirebilirsiniz. Kısa boylu ve yere yakın bitkiler seçmelisiniz.

Havadar ve esintili ortamlar çiçeklerin gelişmesi için önemlidir. 10-30 derecelik havalarda esintiye maruz kalmaları iyidir. Daha serin olan yerlerde esintiden zarar görebilirler. Bunun yanı sıra ışıklı ortam da önemlidir. Çiçekleri mümkün olduğunca cam kenarına yakın yerlere koyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu