Hangi giysiler katlanır hangileri asılır?

Bazı giysileri asmak, bazılarını ise katlamak uygundur. Doğru uygulama ile giysilerin ömrünü uzatır, dolapların da düzene girmesini sağlamış oluruz.

Peki, dolap içerisine hangi kıyafetler asılarak, hangileri katlanarak yerleştirilmelidir?

  • Keten, suni ipek ya da pamuklu gömlek ve bluzlar asılabilir. İpek ve saten gibi kaygan kumaşlı giysiler ile kadife ve şifon gibi narin kumaşlar için dolgulu saten askılar kullanmak doğrudur.
  • Omuz eğimi olan askılar, ceket, blazer ve montların formlarını koruyacağı için uygun olur. Etekler için mandallı özel etek askıları kullanabilir, pantolonlar için de yine mandallı askıları, paçalardan asmak suretiyle kullanabilir, ya da ahşap askıların orta çubuklarından faydalanabilirsiniz. 
  • Trikolar ve yünlüler genellikle katlanmalıdır. Eğer çekmeceleriniz sınırlıysa, süveterlerinizi omuzlardan ikiye katlamak suretiyle ahşap bir askının orta çubuğuna, ince kağıt üzerinde asabilirsiniz.
  • Kot gibi sağlam kumaşlı pantolonlar da katlanabilir.
  • Ağır işlemeli ve süslü gece elbiselerinizi de katlamalısınız, çünkü üzerindeki işlemelerin ağırlığı askıda elbisenin formunu bozabilir.

Giysi yerleştirmede, hem gardırobunuzda yer açma, hem de kıyafetlerinizin ömrünü uzatma konularında bu unsurlara dikkat etmenizde fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu