Hangi Ülkede Hangi Kahve İçiliyor?

Hangi ülkede hangi kahve içiliyor? Her ülkenin kendine has kahve kültürü, bu birbirinden lezzetli kahvelerin de kendine has bir içme adabı var.

Bizim için Türk kahvesinde akan sular duruyor. Dünyada da durum farklı değil. Her ülkenin kendine özgü lezzetli kahveleri var. Ülkelere göre değişen bu kahvelerin nasıl içildiğini, kahvenin yanına nelerin katık edildiğini bilmek ister misiniz?

Dünya Kahveleri

Haydi birlikte hangi ülkede hangi kahve içiliyor bakalım:

Yunanistan – Frappe

Eiskaffee
Eiskaffee

Yunanlılar kahvaltıdan sonra ya da öğle yemeğinde, hatta akşamların yemeğin yanında hemen her saat içiyorlar. Frappe, granül haldeki kahveye su eklenerek köpürtülmesiyle yapılıyor. İçine de mevsime göre buz ekleniyor.

Vietnam – Ca Phe Trung

Ca Phe Trung
Görsel: ngoisao.net

Yoğun ve zengin tadıyla biraz değişik bir kahve olan ca phe rung; yumurtanın sarısı, süt, kahve şekerde yapılıyor ve afiyetle içiliyor.

Tayland – Thai Iced Coffee

Hangi Ülkede Hangi Kahve İçiliyor?
Görsel: tastykitchen.com

Hangi ülkede hangi kahve içiliyor konusuna Tayland ile devam edelim. Tayland’ın en az egzotik yemekleri kadar egzotik tadı Thai Iced Coffee sütle kıvamlandırılan bir kahve. Yolunuz Tayland’a düşerse sokak lezzetlerinin yanında tatmayı ihmal etmeyin.

Portekiz – Galao

Galao
Görsel: sateless-suitcase.com

1 ölçek kahve, üç ölçek yoğun sütle yapılan galao yumuşak içimli bir kahve. Galao’nun tam teri tattaki cimbalino ise alabildiğine sert.

Norveç – Karsk

Karsk

Görebileceğiniz en ilginç usüllerden biriyle yapılan karsk soğuk havalar için bire bir. Bardağın dibine bir bozuk para koyup bozuk para içinde kalan kadar kahve ekliyorsunuz. Ardından bozuk para yüzeye çıkana kadar likör ilave ediyorsunuz. İşte size karsk.

Meksika – Cafe de Olla

Cafe-de-Olla
Görsel: fumichronicles.wordpress.com

Organik kahvenin bir numarası Meksika’da tarçınla tatlandırılan Cafe de Olla’nın ayrı bir yeri var. Bu kahvenin pişimi ve servisinde toprak kaplar kullanılır.

Küba – Cortadito

Cortadito
Görsel: biteclubeats.com

Hangi ülkede hangi kahve içiliyor konusuna Küba ile devam edelim. Bir ölçek süt ve bir ölçek espresso ile yapılan Cortadito oldukça sade bir kahve.  Ama gücünü sadeliğinden alır.

Kolombiya – Cortado

Cortado
Görsel: slightlycold.com

Küba’nın Cortadito’su neyse Kolombiya’nın Cortado’su da o. İki ülkenşn birbirine yakın kültürü burada da hissediliyor. Cortado 1 ölçek süt 1 ölçek kahveyle yapılıyor.

Hollanda – Koffie Verkeerd

Eiskaffee
Görsel: amsterdamming.com

Koffie Verkeerd kahvesi neredeyse unutulmuş, bol sütlü bir kahve. Türkçesi de yanlış kahve. Sütlü kahve değil de kahveli süt demek daha doğru olur.

İtalya – Affogato

Eiskaffee
Görsel: brewed-coffee.com

Evet, İtalya denince aklınıza Espresso geliyor. Fakat Affogato da yabana atılamaz. İtalyanlar Affogato’nun yanında lezzetli kişler yiyor.

İsveç – Fika

Eiskaffee
Görsel: barnsamariten.wordpress.com

Hangi ülkede hangi kahve içiliyor konusuna İsveç ile devam edelim. Anlaşılan İsveç’te kahveye pek önem verilmiyor. Oldukça sade bir kahve Fika. İsveçliler için önemli olan da kahve içilirken geçirilen güzel zaman.

İspanya – Cafe Carajillo

Cafe Carajillo
Görsel: madrid.lecool.com

İspanyolları içkiye olan düşkünlükleri kahveye de yansımış. İçine konyak, viski ya da rom koydukları kahvelerini geceleri de keyifle içiyorlar.

Hong Kong – Yuanyang

Yuanyang
Görsel: tworedbowls.com

Çinlilerin çay içme ritüelleri meşhurdur. Bu zevklerini kahveye de karıştırmışlar. Çay ekledikleri kahve Çin’in en meşhur kahvesi haline gelmiş.

Hindistan – Kaapi

Kaapi
Görsel: wikipedia.or

İlginç tasarımlı fincanlarda içilen Kaapi, sütlü kahveler sınıfında. Bir ölçek sütün kahvenin üzerine dökülmesiyle yapılıyor.

Fransa – Cafe au Lait

Hangi ülkede hangi kahve içiliyor?
Görsel: foodal.com

Paris’in meşhur kahvelerinde hep Cafe au Lait içiliyor. Yoğun süt tadıyla yumuşak içimli bir Fransız kahvesini mutlaka deneyin.

Finlandiya – Kaffeost

Kaffeost
Görsel: thejolipantry.com

Bu soğuk ülkenin oldukça ilginç bir alışkanlığı var: Kahveye peynir küpleri koyuyorlar. Olur da bir yerde rastlarsanız, kahvenin içinde yüzen o minik, sevimli küpler şeker değil.

 

Avusturya – Kaffee Brauner

Kaffee Brauner
Görsel: deutschmann-event.at

Kaffee brauner Türk kahvesi gibi yanında bir bardak suyla servis ediliyor. İçimi kısa lezzeti uzun sürüyor.

Avustralya – Flat White

Flat White
Görsel: fivesenses.com.au

Latte’ye benzeyen tadıyla Flat White sıcak Avustralya topraklarında en çok tercih edilen kahvelerden.

Amerika – Americano

Hangi Ülkede Hangi Kahve İçiliyor?
Americano

Espresso’nun suyla inceltilmesiyle yapılan Americano, oldukça basit bir kahve. Nötrleyici bir tadı var ve oldukça lezzetli.

Almanya – Eiskaffee

Hangi Ülkede Hangi Kahve İçiliyor?
Eiskaffee

Üzerine krema sıkılarak yapılan Eiskaffee buzlu bir kahve. Soğuk Almanya günlerinde soğuktan etkilenmeyenler için bire bir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu