Hangi Ülkede Kahvaltıda Ne Yeniyor?

Esmer ekmekten çikolatalı pirinç lapasına, havyardan brokoliye kadar farklı birçok tat dünyadaki kahvaltı sofralarını süslüyor. Ülkemizde ise Akdeniz Mutfağı’nın da etkisiyle sofralardaki çeşitlilik göze çarpıyor.

Dünyada her sabah sofralara farklı lezzetler geliyor, insanlar birbirinden farklı sofralara oturuyor. U çeşitlilik kendi içerisinde bir zenginliği de ifade ediyor. Bunu yanı sıra ülkemizde de olduğu gibi yöreden yöreye de değişiklikler görülebiliyor.

Antep’te beyran, Urfa’da ciğer, Karadeniz’de kuymak, İzmir’de boyoz kahvaltı sofralarını lezzetlendiriyor. Bunların yanı sıra ülkemizdeki hemen her kahvaltı sofrasında peynir, zeytin, yumurta, reçel, tereyağ ve çay bulunuyor.

Dünyada ise farklı kahvaltı sofraları kuruluyor. Birbirinden oldukça farklı dünya sofralarına bir göz atalım.

Lübnan

Sofrada süzme yoğurt olmazsa olmazlardan. Taze nane ve zeytinyağı ile tatlandırılan süzme yoğurt çayla birlikte kahvaltı sofrasına geliyor.

İran

Sıcak lavaş, reçel ve tereyağı kahvaltı sofrası için yeter de artar bile. Bu menü günün başka saatlerinde de görülebiliyor. Bunun haricinde buğday, kimyon, yağ, şeker ve kıymadan yapıla Halim de kahvaştıda yenebiliyor.

Rusya

Tuzlu, yulaflı, tereyağlı, üzümlü yulaf lapası Rusların sık tercih ettiği kahvaltılıklardan. Soğuk eti lakerda, havyar da yenebiliyor.

Çin

Çinliler kahvaltı yerine ilk öğün dedikleri yemekte pirinç lapası, erişte, balık ve mantı tüketiyorlar. Kahvaltıyı atlamayı tercih ediyorlar denilebilir.

Pakistan

Pakistan’da körili et, sebzeli ve tavuklu ekmek gibi baharatlı yiyecekler tercih edilir. Kimyon ve naneli ayran da kahvaltıda içiliyor.

Meksika

Güne yumurta, siyah fasülye ve kızarmış jambonlar tatlandırdıkları tortilla ile başlıyorlar. Meksika mutfağının çeşitliliği kahvaltıda da hissediliyor.

Japonya

Güne miso çorbası ile başlıyorlar. Buharda pişirilmiş pirinç lapası, balık, soya filizi ve somon da kahvaltıda tercih edilenlerden.

Fransa

Kruvasan dünyaca meşhur bir Fransız kahvaltı yiyeceği. Kruvasanı kahveyle yiyorlar. Sade bir kahvalştı tercih ediyorlar.

Almanya

Almanlar ise güne sosis, patates, kaz ciğeri, yumurta, siyah ekmek ve inek peyniri ile sıkı bir kahvaltıyla aşlıyorlar.

Hindistan

Mayalanmış mercimek ile yapılan ıdli adlı kek e çok tercih edilen kahvaltı yiyeceği. Bunun yanı sıra mercimek, patates ve soğanla yapılan vada da tercih ediliyor. Acılı mercimek yenen yöreleri de var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu