Hangi Yemekle Hangi Şarap İçilir?

Şarap, meyvenin fermente edilmesiyle üretilen alkollü bir içecektir. Şarap mitolojide “tanrıların içkisi” olarak kabul edilir.

İyi bir şarap seçimi için profesyonel olmanız gerekmiyor. Hangi yemekle hangi şarabın içilmesi gerektiğini bilmek için ipuçlarını takip edin.

Şarap Seçimi

Şarap seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk unsur şarabın rengidir. Beyaz şarabı altın sarısı ile açık yeşil arasındadır. Kırmızı şarapta koyu vişne rengi şarabın genç olduğu gösterir. Kiremit tonlarındaki şaraplar ise şarabın olgun olduğunu gösterir.

Şarap seçiminde şarabın parlak olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü parlaklık şarabın kalitesini gösterir.

Hangi Yemekle Hangi Şarap İçilir?

Yemekte deniz kabukluları, deniz mahsulleri ya da yeşil sebzeler tüketecekseniz şarabınız Sauvignon Blanc’tır. Deniz mahsulleri ve yeşillikleri yanında iyi gidebilecek diğer şarap ise tatlı meyvelerle zenginleştirilmiş aromaya sahip White Grenache’tır.

Kremalı yemeklerin yanında Chardonnay gibi elma, tropik meyveler içeren bir şarabı tercih edebilirsiniz.

Asya yemeklerinin yanında Riesling tarzı aromatik şarapları deneyebilirsiniz. İyi bir Reisling’in asit dengesi iyi olmalı ve şarap çiçeksi kokmalıdır. Bunun yanı sıra çilek ve karpuz tatlarıyla aromalandırılmış White Zinfandel’i de deneyebilirsiniz.

Yemekte tercihiniz barbekü, kırmızı et ise ideal şarap kuvvetli aromasıyla Cabernet Sauvignon olmalıdır. Yoğun kokusu ve lezzetiyle yemeğinize lezzet katar.

Beyaz şarap

Klasik bir yemekte ise Merlot ilk tercihiniz olmalı. Yumuşak ve karakterli tadıyla Merlot akşam yemeğinizi lezzetlendirir.

Yemekte kuzu veya dana eti tüketilecekse baharatlı bir şarap tercih edilmelidir. Bunun için Zinfandel türü bir şarap doğru bir tercih olacaktır.

Hangi Şarapla Hangi Meyve Yenir?

Hangi şarabı hangi meyve ile soğuttuğunuz da içim keyfiniz açısından önem taşır. Bazı meyveler, bazı şaraplarla en iyi uyumu yakalar.

  • Prosecco şarap ile çilek
  • Rose şarap ile ahududu
  • Chardonnay şarap ile şeftali
  • Riesling şarap ile böğürtlen
  • Moscato şarap ile mango
  • Sauvignon Blanc şarap ile yaban mersini
  • Pinot Grigio şarap ile ananas
  • White Zinfandel şarap ile kiraz

Hemen hemen tüm tatlı meyveler beyaz şarap ile uyum sağlar. Riesling ve White Zinfandel gibi daha tatlı şaraplar ise çilekgiller ve kiraz ile yakışır. Ancak bu konuda katı kurallar yok. Kendi ağız tadınıza uygun olarak farklı meyveler ile denemeler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu