Hasarlı Çerçeveler Nasıl Onarılır?

Dekorasyona ruh katan çerçeveler zamanla eskir ya da hasar görebilir. Eskiyen ya da hasar gören çerçevelerinizi yenileyerek kullanabilirsiniz. Hasarlı çerçeveler nasıl onarılır?

Çerçeveler evlere ruh katan aksesuarlarındandır. Manevi olarak değer verdiğimiz fotoğrafları ve güzel tabloları sergilememize yarayan çerçeveler evi güzelleştirir.

Antika çerçeveler; genelde ceviz, kiraz ya da maun ağacından yapılır ve bu sayede yıllarca dayanır. Onarım gerektiren çerçeveler için, birkaç ipucu size yardımcı olabilir: 

Gevşek bağlantılar sorun yaratabilir. Çerçeve kenarlarının birleştiği köşeler, zamanla gevşeyip açılabilir. Bunları onarmanın en iyi yolu, sağlam bir ahşap tutkalı kullanmaktır. Bir enjektör ile, açık köşenin içine tutkalı doldurun. Kenarları, doksan derece açı oluşturacak şekilde yaklaştırın ve kelepçe ile sıkıştırın. 

Tutkal yerine, dekoratif vidalar kullanarak da çerçevelerinizi onarabilirsiniz. Ahşabın cinsine uygun renkte, güzel vidalar bularak, bunları ahşabın köşelerini sabitlemekte kullanabilirsiniz. 

Ahşap çerçevede hasarlı oyma desenler varsa, bu hasarları alçı ile doldurabilirsiniz. Ancak, bu dolguyu tam olarak kurumadan önce, kürdan veya ince bir bıçak yardımıyla desene uyumlu halde oyun. Daha sonra kurumaya bırakın. Alçı tamamen kuruyunca, yamalı bölgeyi ahşap çerçeveyle aynı renk tonunda boyayın ve yamayı tamamen kapatın. 

Bu bilgiler ışığında hasarlı çerçeveleri kolayca onarabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu