Hasır iplerden oda için bölme yapımı

Çeşitli sebeplerden dolayı aynı oda içinde birbirinden bağımsız kullanım alanları oluşturulabiliyor. Bu gibi durumlarda hasır ipleri ve birkaç tahta parçası kullanarak şık bir bölme ile kullanım alanlarını birbirinden ayırabilirsiniz.

İşte hasır iplerle hem odanıza egzotik bir hava katacak, hem de tek oda içinde iki ayrı bölüme sahip olmanızı sağlayacak bir bölme yapmanız için gerekenler;

  • Öncelikle hasır ipleri tavan ile zemin arasındaki mesafe uzunluğu kadar kesin (iki ucu için de düğüm atma payı bırakın ve eşit gerginlikte olmaları için mutlaka eşit uzunlukta kesmelisiniz).
  • Eni 4,5cm, boyu ise bölmenin olmasını istediğiniz uzunlukla eşit olan sekiz tahta parçası temin edin. Tahta parçalarından ilk dördü hasır iplerin uçlarını tavana, sonraki dördü ise zemine sabitlemek için kullanılacak.
  • Matkap ile biri zemin diğeri tavan için olmak üzere iki tahta parçasına eşit aralıklarla karşılıklı delikler açın. Deliklerin sayısı iplerin sayısı ile eşit olmalı.
  • Birinci ipin bir ucunu tavan için, diğer ucunu zemin için hazırlanan tahtanın birinci deliğinden geçirin ve çıkmaması için düğüm atın. İkinci ve diğer ipler için de aynı işlemi tekrarlayın.
  • Bu aşamada tavan için ayrılan parçalardan delik açılmayan üçü kullanılacak. Öncelikle birincisini zemine yatırıp, ikincisini sağına, üçüncüsünü soluna vidalayın.
  • Oluşturulan parçayı, yine birinci tahta tavanahasir-bolme-gorsel temas edecek şekilde yerleştirerek vida ile tavana monte edin.
  • Hasır ipleri taktığınız dördüncü parçayı ise tavana sabitlenen bölümün üzerine yerleştirin. Böylece atmış olduğunuz düğümleri kamufle etmiş olursunuz.
  • Zemin için hazırladığınız parçaları da aynı şekilde birleştirip, aynı yöntemlerle tavandaki şeridin hizasına monte edin.

Siz de bu bölmeden yaparak hasır dokusu ile evin içinde bulunduğu mekana estetik ve doğal bir görünüm kazandırabilirsiniz. Dekorasyona uyum sağlaması açısından çeşitli objeleri de hasır ip ile donatabilirsiniz. Detaylı bilgi burada

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu