Hasır iplerle yeniden değerlendirin

Hasır, ev için yapılan elişi çalışmaları için kullanılabilecek en ideal malzemelerinden biridir. Objeye kattığı doğal dokusu, dekorasyonla da kombinlenmiş ise oldukça şık bir uyum yakalanması kaçınılmaz olur.

Doğal dokusu ile bulunduğu mekânlara doğal görünüm sağlayan hasır ip, kolay şekil aldığı için de kendin yap işlerinde rahatlıkla tercih edilebileceğiniz bir malzemedir. Hasır ip ile yapılan yeniden değerlendirme çalışmaları sonucu ortaya çıkardığınız eşya ya da objeleri siz de çok severek kullanacaksınız.

Hasır, doğal bir görünüşe sahiptir. Dolayısıyla Hasır ip ile yaptığınız yeniden değerlendirme çalışması sonucunda elde ettiğiniz eşyaları, doğal renklerin hakim olduğu mekanlarda kullanmanızı tavsiye ederiz. Hasır ipin kolay şekil alma özelliği sayesinde birbirinden şık objeler, dekoratif eşyalar tasarlayabilirsiniz. Kamufle etme işlemi yaparak ortaya çıkaracağınız eserin dayanıklı olması için silikon tabancası kullanarak hasır ipi cisimlere sabitlemelisiniz.

Hasır ip kullanılarak yapılabileceklerden bazılarını sizler için listeledik:

Vazo: Kullanmadığınız şişe, fanus, demlik gibi eşyalarınızı hasır ip ile kaplayarak kamufle ederek elde ettiğiniz ortaya çıkardığınız ürünü, vazo ya da dekoratif bir obje olarak kullanabilirsiniz.

Hasır Sehpa
Hasır Sehpa

Hasır sehpa: eski bir araç lastiği temin edin. Marangoza suntadan ya da tahtadan yere yatırdığınızda altta ve üstte kalan açıklıklarını kapatabilecek ebatlarda daire şeklinde iki parça kesin. Daire şeklindeki parçayı vida ile lastiğin üzerine sabitleyin. İkinci parçayı ise lastiğin altına sabitleyin. Daha sonra masa şekline giren objenin ortasından başlayarak silikon yardımıyla hasır ip ile etrafını sarın.

Tencere altlığı/ Bardakaltlığı: Hasır ipi bir rulo halinde dürerek sarın. Bardakaltlığı yapmak istiyorsanız 10 cm çapında bir daire olması yeterli olacaktır. Ancak tencere altlığı yapmak istiyorsanız, daha büyük ebatlarda daire oluşturmalısınız.

Aynı işlemler ile masa servisi de tasarlamanız mümkün. Hatta hasır iplerden, servislerinize uyumlu peçete yüzükleri de tasarlayabilirsiniz.

Not: Tencere altlığı ya da ısıya tabi olacak bir eşya tasarlayacaksanız siliyon dışında, ısıya dayanıklı bir yapıştırıcı kullanmalısınız.

Hasır saklama kutusu: sağlam bir ayakkabı kutusunun iç ve dış yüzeyini hasır ip ile kaplayarak dekoratif bir saklama kutusu elde edebilirsiniz. Faklı boyutlardaki kutuları kullanarak simetrik uyumlu dekoratif kutular da tasarlayabilirsiniz.

Hasır masa ayakları: Dekorasyon ile uyumu doğrultusunda masanızın ayaklarını hasır ip ile sarabilirsiniz. Buraya marin stilini çağrıştıran olan beyaz mavi renklerin hakimiyet kazandırmanız deniz kabukları ile detaylandırmanız, Ferah ve şık bir hava kazandırmanızı sağlayacaktır.

Hasır ip kullanarak tasarlayabilecekleriniz neredeyse sınırsızdır. Yeter ki hayal edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu