Hastalanan bahçe çiçekleriniz için bakım önerileri

Bahçedeki çiçeklere, doğru uygulamalar ile bakım yapılması gerekir.

Bahçede yetiştirilen irislerin yapraklarında siyah noktacıklar oluşabilir. Bu durumdaki bitki, karaleke hastalığına yakalanmış olabilir. Bitkiye, etkin maddesi chlorothonil olan bir ilaç verilmesi önerilir. Ayrıca bunun dışında, yemek sodası da kullanılabilir. Sonbaharın sonuna doğru ve kış döneminde, bakır sülfat verilebilir. Tüm bu öneriler ile, karaleke hastalığını engellemek ve bitkiyi tekrar canlandırmak mümkündür.

Sardunyaların yapraklarında ve gövdesinde, nemli ve yağışlı dönemlerde bozulmalar olabilir. Böyle bir durumda bitkinin, bakteriyel hastalığa yakalanmış olma ihtimali yüksektir. Bunun için eczaneden, etkin maddesi streptomisin sülfat olan bir ilacın alınması tavsiye edilir. Bitkinin, dört litre suda, ilacın bir gramı eritilerek ilaçlanması önerilir.

Bahçede yetiştirilen ortancaların bazıları, istenildiği gibi çiçeklenmeyebilir. Onları canlandırmak, yaşlanan ve çiçek vermeyen küçük yaprakları olan ortancalara, kök budaması yapmak ideal bir uygulamadır. Kök budamasının, bitkiler uyanmadan önce, yani şubat ortasında yapılması önerilir. Ayrıca ortancaların köklerini güçlendirmek için, humik asitli gübreler ve amino asitli deniz yosunu kullanılabilir. Bunlar, organik ürünler olduklarından tavsiye edilir.

Siz de, bu öneriler ışığında bahçedeki bitkilerinizi hastalıklardan koruyarak, onların her daim sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu