Hava Nemlendirici Nasıl Seçilir?

Evlerdeki nem oranını ayarlamak için kullanılan hava nemlendiricilerinin doğru seçilmesi sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Kış aylarında, kapalı alanlardaki nem oranının, ısıtma sistemine bağlı olarak düşmesi, üst solunum yolları hastalıklarına yol açabildiği gibi, kapalı alandaki bitkileri de olumsuz etkiliyor.

Hava Nemlendirici Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Üzerinde nem göstergesi olan hava nemlendiricileri tercih edin.
  2. Zaman ayarı bulunmayan hava nemlendiricisi, gece ve gündüz saatlerinde aynı şekilde çalışır. Geceleri nem oranının aşırı artmasını engellemek için hava nemlendiricinin zaman ayarına sahip olması önemlidir.
  3. Hava nemlendiricilerinin güvenlikli olmasına da dikkat edilmesi gereklidir. Haznedeki su bittiğinde, ürünün yanmaması için otomatik olarak kendini kapatması önemlidir.
  4. Bebek odaları ya da hastalar için kullanılacak hava nemlendiricilerin sessiz çalışması önemlidir.
  5. Soğuk buhar üfleyen nemlendiricilerin haznelerinin kolay bir şekilde açılması önemlidir. Bakteri ürümesini engellemek için haznelerin her gün yıkanması gereklidir.Hava Nemlendirici

Nem oranını ayarlamayı sağlayan hava nemlendiricilerin ise ihtiyaçlar doğrultusunda seçilmesi gerekiyor. Hava nemlendiricisinin, ısıtma oranına ve iç mekanın büyüklüğüne uygun olarak seçilmemesi, hem sağlığı hem de bitkileri olumsuz etkileyebiliyor.

Soğuk veya sıcak buhar üfleyen hava nemlendiriciler olduğu gibi, sıcak hava nemlendiricilerde yanık riski oluşabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle sıcak hava üfleyen nemlendiriciler bebeklerden ve çocukların ulaşamayacağı alanlarda konumlandırılmalıdır. Soğuk hava üfleyicilerde ise bakteri oluşabildiğinden, bu nemlendiricilerin sık yıkanmasına dikkat edilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu