Havayı En Fazla Temizleyen Bitkiler

Bitkiler, fotosentez yaparlar ve karbondioksiti emerek, oksijen açığa çıkarırlar. Bu yönleriyle havayı temizleme yeteneğine sahiptirler.

Bitkiler evleri sadece güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda evlerin oksijen kaynağıdırlar. Yeşili, doğayı ve havayı evlere taşırlar. Evlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olurlar.

Nasa, uzay araçları için yürüttüğü çalışmada üç kirletici madde olduğunu ve bu maddelerin ev ve ofislerde de mevcut olduğunu tespit etti. Nasa böylece yaptığı araştırma ile iç mekanlarda havayı en fazla temizleyen bitkileri belirledi.

Havayı en fazla temizleyen bitkiler:

Areca palm

NASA tarafından 8,5 puanlık yüksek bir skorla en ideal iç mekan bitkisi ilan edildi.

Süs bitkisi olarak bilinmektedir. Havadaki toksinleri temizleme ve havayı nemlendirme konusunda oldukça iyidir. Fazla bakım gerektirmeyen Areca’yı çocuğunuzun odasına da koyabilirsiniz.

Lady Palm

NASA’dan 8,5 puan alan Lady Palm, oldukça dirençli bir bitkidir. Hem kuru hem de nemli iklimlerde kolayca yetiştirilebilir. Bodur ve mini-bodur çeşitleri bulunur. Antik Çin medeniyetinde asaletin sembolüdür.

Bambu Palmiyesi

NASA’dan 8,4 puan alan bitki, toksinleri temizlemede oldukça başarılıdır.Nemli iklimleri sever, doğrudan güneş ışığında tutulmamalıdır. Feng-Shui dekorasyonların vazgeçilmez öğelerindendir.

Kauçuk

NASA havayı temizleme özelliği açısından ona 8 puan alan ve az ışıklı ortamda yetişebilen bitki, Nasa’dan 8 puan almış. Ancak belli bir miktar zehir içerdiğinden, evcil hayvanların ve çocukların olduğu evlerde yetiştirilmesi risklidir.

Dracaena (Drasana)

Nasa’dan 7.8 puan alan bitki, ev bitkileri arasında dayanıklılığı işle öne çıkar. Bakımı kolaydır.

İngiliz sarmaşığı

NASA’dan 7,8 puan alman bitki, havadaki alerjenleri de söküp atar.

Siz de evinizde bu bitkilere yer vererek temiz havaya kavuşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu