Havlu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev tekstili ürünleri alırken kullanım kolaylığını göz önünde bulundurmalısınız. Havlu seçiminde de uzun süreli kullanım önemlidir.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD), evlerde en sık kullanılan havlu ve bornozların seçimi ve kullanımıyla ilgili bilinmesi gereken doğruları açıkladı.

Kaliteli bir havludaki en önemli özelliğin yüksek su emiciliği olduğunu söyleyen TETSİAD, Türk havlularının, kaliteli bir iplikle üretildiği takdirde, en az 100 yıkama boyunca ilk günkü yumuşaklığını koruyabileceğini belirtti.

Sürekli suyla haşır neşir olunduktan sonra kurulanmak için kullandığımız havlu ve bornozların ilk günkü gibi yumuşak tutmanın birçok sırrı olduğunu söyleyen TETSİAD, kaliteli bir iplikle üretilen, Türk havlularının, en az 100 yıkama boyunca ilk günkü yumuşaklığını koruyabileceğini belirtti.

Havlu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Havlu seçerken havlunun hangi materyalden dokunduğunda dikkat edin.
  • Havlu seçerken etiketindeki gramajına dikkat edin. Derin bukleler ve kabarıklık bir havlunun kaliteli olduğunun da göstergesidir.
  • Havluların yumuşak olması için tek başına yumuşatıcı yeterli değildir.
  • Kaliteli bir havlunun en önemli göstergesi yüksek su emiciliğidir.
  • Havlular ve bornozlar her yıkamadan sonra iyice silkelenerek asılmalıdır.

havlu

Yumuşatıcı Yeterli Değil

Havlu ipliğinin elyaf tabir edilen bir kaç santimlik pamuk liflerinden oluşur. Havlunun dokunması sırasındaki sarım ve büküm işlemleri ne kadar gevşek tutulursa havlunun yumuşaklık oranı o kadar fazla olur. Eskiden evlerdeki yün yorganların zaman zaman açılarak çırpıldığını bunun da birbirine yapışmış yünleri birbirinden ayırmak için yapıldığını hatırlatan TETSİAD, havlularının güzel ve yumuşak olması için tek başına yumuşatıcının yeterli olmadığını havluların her yıkamadan sonra iyice silkelenerek asılması gerektiğini aktardı.

Havlu seçerken öncelikle dikkat edilmesi gereken şeyin materyal olduğunu da vurgulayan TETSİAD, iyi bir havlunun iyi dokunmuş bir materyalden meydana geldiğini bu seçimi yaparken de son derece hassas davranılması gerektiğini söyledi.

Kaliteli bir havlunun en önemli göstergesi yüksek su emiciliğine ve üzerindeki havın belirginliğine bağlıdır. Hatasız dokumaya sahip havlular yıkandığında da deforme olmamalıdır.

Yüksek su emiciliğine sahip bir havlunun birkaç saniye içinde suyu emebilmesi gerektiğini, doğal ham madde kullanımının ve üretim aşamasında boya işlemlerinin kalitesinin de son derece önemli olduğunun altını çizen TETSİAD, son tüketicinin emicilik, yumuşaklık ve dayanıklılık arasında mükemmel bir denge kuran havluları tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu