Hayatımızı kolaylaştıran ipuçları

Evlerde her zaman işlerimizi kolaylaştıracak küçük püf noktalarına ihtiyaç duyarız. Peki, beyaz tül perdelerinizin kararmasına, ütünüzün tabanının giysilere yapışmasına, mumlarınız şamdanda iz bırakmasına ve yanmış tencere diplerine karşı uygulanacak püf noktalar neler olabilir?

Beyaz tül perdeleriniz zaman içinde karardıysa…

Zaman içerisinde kararmaya başlayan ve lekeleri kalıcı hale gelen beyaz perdelerinizi, pratik bir çözümle eski haline kavuşturabilirsiniz. Perdelerinizi yıkarken kullandığınız suya 2 çorba kaşığı kadar toz şeker ilave edin. Perdeye sinen karalıklardan büyük oranda kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Ütünüz leke bırakıyor ve tabanı giysinize yapışıyorsa…

Kullandığınız ütü, kıyafetlerinizin üzerinde leke bırakıyor ya da ütü tabanı giysiye yapışıyor ise, vereceğimiz yöntemle bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Ütünüz soğukken ütü tabanını tuz ve sirkeyle silin, iyice kuruduktan sonra ütülemeye başlayın. Bu işlemden sonra, leke bırakma ve yapışma olmayacaktır.

Mumlarınız şamdanda iz bırakıyorsa…

Ev dekorasyonunda mumlardan vazgeçemiyorsunuz, fakat örtüye damlamasından ve şamdanlarda kalıcı izler bırakmasından rahatsız mı oluyorsunuz? Mumlarınızı kullanmadan önce 2 saat kadar derin dondurucuda bekletirseniz, hem mumlarınızı daha uzun süre kullanabilir, hem de şamdandaki lekelerden kurtulabilirsiniz.

Tencerelerinizin dibi yansıysa…

Dibi yanmış tencerelerinizi çöpe yollamak yerine yeniden eski haline döndürmeniz için vereceğimiz yöntemi uygulamanız yeterli. Bir miktar kabartma tozunu ya da çamaşır makinesi deterjanını, suyla karıştırın ve elinizde hamur haline getirin. Yaptığınız hamuru tencerenin yanmış kısmına sürün, bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün hamuru duruladığınızda yanık izlerinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Tüm bu küçük ipuçları, ev işlerinizde size yardımcı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu