Haziran Ayı Doğa Takvimi

Yaz geldi, havalar ısınıyor. Yaprak aşısı zamanı, kızılcık fırtınası da kapıda. Doğa takvimine göre haziran  ayında neler olacak?  

Bilimin henüz böyle gelişmediği dönemlerde insanlar doğa olaylarını yorumlayarak takvimler oluştururlardı. Bu takvimler coğrafyaya ve kültürlere göre farklılık gösterirdi. Uzun yıllar doğanın ve iklim koşullarının gözlemlenmesi ile oluşturulan bu takvimler köklü ve zengin bir kültürel geleneğin ürünüdür.

Hangi ürünün ne zaman ekileceği, çiçeklerin ne zaman açacağı, zemherinin ne zaman biteceği, güllerin ne zaman budanacağı bu gözlemler sonucunda belirlenir ve bu bilgilere göre takvim oluşturuldu.

Bu bilgiler bilimsel verilerin değil, gözlemlerin sonucunda edinilirdi. Fakat bu geleneksel takvimlerin çoğunlukla 1-2 gün sapmayla da olsa isabetli tahminler yaptıkları görülür.

Bu takvimler aynı zamanda kültürel mirasa da işaret eder. Bu gözlemlerin kültürel mirasa da önemli etkileri olmuştur. Çünkü halk takvimleri uzun zamana dayanan tecrübelere dayanarak oluşturulmuştur.

Kadim bir kültürel çeşitliliğin olduğu Anadolu’nun da geleneksel bir takvimi var. Anadolu’da birçok köyde hâlâ bu geleneksel bilgilere uyularak tarım takvimi belirlenmektedir.

Haziran Ayı Doğa Takvimi

7 Haziran: Arpanın orağa gelmesi, pirinç ekimi

10 Haziran: Ülker doğumu fırtınası

16 Haziran: En uzun günlerin başlangıcı

19 Haziran: Gün dönümü fırtınası

24 Haziran: Yaprak aşısı zamanı

27 Haziran: Kızılcık fırtınası

29 Haziran: Günlerin kısalmaya başlaması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu